Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 5 Ağustos'ta JPMorgan'ın düzenlediği Türkiye Ekonomik Forumu'nda uluslararası yatırımcılarla bir araya gelmişti.

Ekonominin üst düzey kurmaylarının bir araya geldiği toplantıda Bakan Şimşek 40'tan fazla yatırımcıya "maliye politikası görünümü" hakkında sunum yapmıştı. 

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da "para politikası ve makroekonomik görünüm" başlıklı bir sunum gerçekleşmişti. 

"TOPLANTI BAŞARILI GEÇTİ"

JPMorgan Türkiye Masası Başkanı Burak Kaynak, toplantı hakkında değerlendirmede bulundu. Kaynak, yatırımcı toplantısının "başarılı" olduğunu vurguladı.

Bloomberg HT'ye konuşan Kaynak, toplantının yetkililerin piyasa ile doğrudan temas kurmasının önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Yabancı yatırımcıların kararların gerekçelerini ilk elden öğrenmeye büyük önem verdiğini ifade etti. Kaynak, uluslararası yatırımcıların Şimşek'i uzun yıllardır tanıdıklarını, ancak Erkan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak yabancı yatırımcılarla ilk kez bir araya geldiklerini belirtti.

Kaynak, Erkan'ın enflasyon görünümü ve para politikasına odaklanan kapsamlı ve teknik bir sunum yaptığını ve ardından başarılı bir soru-cevap bölümünün gerçekleştiğini aktardı. 

Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

Yatırımcıların Türk yetkililerin aldıkları kararların mantığını, gerekçelerini ve hedeflerini ilk elden öğrenmeye büyük değer verdiğini ifade eden Kaynak, toplantının Türkiye'nin ekonomi politikası yetkilileriyle piyasanın doğrudan iletişime geçmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Toplantıda, Erkan'ın "para politikası ve makroekonomik görünüm", Şimşek'in de "ekonomik görünüm" konulu sunumları bulunuyordu.

Toplantıda konuşmacı olarak Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar'ın yanı sıra Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi başkanları da yer almıştı.