Savaş ve çatışmalar küresel piyasaları etkilemeyi sürdürüyorken Amerikalı dev yatırım bankası JPMorgan, yatırımcılara önemli bir uyarıda bulundu.

Banka müşterilerine 16 Ekim'de özel bir mektup gönderdi.

ORTADOĞU'DAKİ ÇATIŞMALAR

JPMorgan’ın Baş Küresel Piyasa Stratejisti Marko Kolanovic'in imzasını taşıyan tavsiye mektubunda, artan jeopolitik gerilimlere dikkat çekildi ve bu nedenlerle yatırımcıların güvenli liman araması gerektiği söylendi.

Batı Ege halka arz borsada ne zaman işlem görecek? Batı Ege halka arz borsada ne zaman işlem görecek?

Kolanovic, yatırımcılara tahvil ve altın satın almayı önerdi.

Mektubunda Kolanovic, Orta Doğu’daki çatışmalarla yükselen jeopolitik tansiyonun, zaten yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında olan riskli varlıklar için 'ters bir rüzgar' olduğunu bildirdi.

16 Ekim’de bankanın müşterileri ile paylaştığı notuna göre Kolanovic artan jeopolitik risk, ucuz değerlemeler ve düşük pozisyonlanmayı gerekçe göstererek portföyündeki devlet tahvili ağırlığını yüzde 1 oranında artırdı.

BloombergHT'nin aktardığına göre, stratejist, tahvillerin dibi görüp görmediğinin belirsizliğini korumaya devam ettiğini belirtti. Jeopolitik riskten korunma amacıyla ve reel tahvil getirilerinde beklenen geri çekilme nedeniyle emtia portföyünde altın ağırlığını artıran Kolanovic, hisseler için 'piyasa altı getiri', emtia için de 'piyasa üzeri getiri' tavsiyesi verdi.