ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan'a göre, Türk lirasının adil değerinden daha düşük olduğu ancak devalüasyona gerek olmadığı ve yetkililerin döviz kurunu rezerv kaybetmeden istikrarlı bir şekilde tutabilecekleri belirtildi.

Bloomberg HT'nin haberine göre, JP Morgan analisti Anezka Christovova'nın 5 Ekim tarihli raporunda, Türk lirasının tahvil pozisyonunun piyasa ile uyumlu getiri sağladığı, lira pozisyonunun ise piyasa üzeri getiri sunduğu ifade edildi.

ENFLASYONLA MÜCADELEYE ODAKLANILMALI 

Raporda, Türk lirasının ucuz ve rekabetçi olduğuna dikkat çekilerek, yetkililerin enflasyonla mücadeleye odaklanmaları ve lira istikrarına öncelik vermeleri gerektiği öne sürüldü. Ayrıca, para politikasındaki sıkılaştırmanın ardından döviz rezervlerini artırırken lirayı istikrarlı bir şekilde tutmayı başardıkları belirtildi. 

JP Morgan'ın analistleri, Türk lirasındaki piyasa üzeri getiri pozisyonunun temel argümanlarının, dövizdeki daha fazla zayıflamanın enflasyon açısından şu anda yararlı olmadığı, ucuz değerlemeler göz önüne alındığında rekabet edebilirliğin endişe verici olmadığı ve sağlanan sıkılaştırmanın döviz rezervlerini yeniden inşa ederken lirayı sabit tutma yeteneğini gösterdiği olduğunu ifade etti.

"'TL'DE AĞIRLIK ARTIR' TAVSİYESİ 

Yine de son dönemde Dolar/TL'nin ara ara yükseliş eğilimi gösterdiğine dikkat çeken analistler raporlarında şu değerlendirmelere yer verdi:

Altın fiyatlarında son durum! Altın fiyatlarında son durum!

"Bizce bu durum muhtemelen TL’nin geniş gelişen piyasalardaki döviz koşullarını yansıtması ve TL’deki değer kaybının hızının eurodaki düşüşle tamamen paralel gitmesi yönündeki bir isteği yansıtıyor. Negatif bir risk ortamında, TL’nin görece güç bazında öncelikli olarak daha iyi performans göstermesi muhtemel. Yerel tahvil getirileri keskin bir şekilde yükseldi, ancak TL cinsi tahvillerin ‘ucuz’ olması için daha fazla düzeltme olması gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda yüzde 26,5-28,5 olan seviyelerin adil değerini yüzde 35,7 civarında görüyoruz."

JP Morgan'ın daha önce Eylül ayı başında "TL'de ağırlık artır" tavsiyesinde bulunduğu ve Türk lirasına yönelik pozitif bir görüşe sahip olduğu belirtildi.