Kahramanmaraş merkezli son depremlerin ardından beklenen olası Marmara Depremi hakkında açıklamalarda bulunan, Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara depremi ve Kahramanmaraş ile Hatay merkezli depremleri değerlendirdi.

BİNGÖL, MUŞ, BİTLİS, VAN 

Moriwaki, Kahramanmaraş depreminin yarattığı yıkım nedeniyle büyüklüğünün 7.9 olduğunu belirterek, “1930’da Erzincan, 41’de Tokat depremi oldu. Doğudan batıya gidiyor. Allah sizi uyarıyor, şimdiden hazır olun diye. Kahramanmaraş’taki deprem sonrası denizin içinde, Kıbrıs tarafında deprem olabilir veya öbür tarafta, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van’da olabilir. Marmara Bölgesi’nde olabilir” diye konuştu.

KUZEY ANADOLU FAY HATTI

Türkiye'de sık sık depremler yaşandığını ve bu depremlerin önemli uyarılar olduğunu ifade eden Moriwaki, Marmara Bölgesi'nin risk altında olduğunu ve Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunun tehlikeli olduğuna dikkat çekti. 

Moriwaki, İstanbul'da zeminin iyi olmayan bölgeleri ve riskli alanları sıralayarak, hazırlık yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin depreme hazır olmadığını ve deprem eğitiminin daha erken yaşlarda başlaması gerektiğini belirtti.

"BURALAR KONUT BÖLGESİ OLMAMALI"

FETÖ hükümlüsü öyle bir yerde yakalandı ki... FETÖ hükümlüsü öyle bir yerde yakalandı ki...

Yoshinori Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Kuzey Anadolu Fay Hattı’na dikkat çekerek şunları söyledi:

“Marmara Bölgesi’nin risk altında olduğunu düşünüyorum. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu var. O kuzey kolunun bu noktasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kimse ne zaman olacağını söyleyemez ama bir gün gelecek, bu depremi az hasarla atlatmak için hazır olmak lazım. İstanbul’da zemini iyi olmayan Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece’nin sıra sıra boşaltılması düşünülebilir. Buralar konut bölgesi olmamalı.”