İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı, Gazze'ye Türkiye'den asker gönderilmesi konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'nin güvenliğinin iç politik kaygılarla tehlikeye atılmasının doğru bulunmadığı vurgulandı.

Gazze'deki olayların insanlık dışı olduğunun altı çizilen açıklamada, İsrail'in meşru müdafaa hakkını kötüye kullandığı ifade edildi. Diplomatik yollarla barışın sağlanması gerektiği vurgulandı.

Kurtulmuş'tan  "50+1" açıklaması Kurtulmuş'tan "50+1" açıklaması

"GÜN, İÇ POLİTİKA KAYGILARIYLA EL YÜKSELTME GÜNÜ DEĞİLDİR"

İYİ Parti tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"İYİ Parti olarak; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölgesel ve uluslararası sorumlulukları doğrultusunda, barışın sağlanması için alacağı kararlara katkıda bulunmaya ve desteklemeye hazırız. Devletimizin çıkarları ve milletimizin huzurunun devamlılığı için devlet aklıyla gerçekçi ve sorumlu davranmalıyız.

Gün, iç politika kaygılarıyla el yükseltme günü değildir. Bu yaklaşım ne ülkemize ne de Gazze’de eziyet gören kardeşlerimize yarar sağlayacaktır. Gazze’deki krizin sulh yoluyla çözülmesi ve kardeşlerimizin toplu hâlde cezalandırılmaları vahşetinin sona erdirilmesi için; duyarsız kalınmamalıdır, diplomatik ve insani her türlü destek verilmelidir, seferber olunmalıdır.

Fakat eğer iktidarın açıklamalarında direkt askerî destek vermek kastediliyorsa; Türkiye’mizin güvenliğini düşünmeden adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünürüz. Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve laik bir devlettir. Mehmetçik’in sınırlarımız dışında görevlendirilmesi ancak vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması hâlinde söz konusu olabilir."

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ"

İYİ Parti, Türkiye'nin başka ülkelerin çıkarları için kullanılmasını ve güvenliğinin iç politik kaygılarla riske atılmasını doğru bulmadığını belirtti. Ayrıca, Birleşmiş Milletler veya uluslararası kuruluşlar aracılığıyla bir tavır alınacaksa askerî destek verilebileceği ancak Türkiye'nin güvenliğinin öncelikli olduğu vurgulandı.

BAHÇELİ "TÜRKİYE DEVREYE GİRMELİ" DEMİŞTİ

İYİ Parti'nin açıklaması, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Gazze'deki olaylar hakkındaki açıklamalarının ardından gelmişti.

Bahçeli, “Eğer 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır. Gazze’yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır” açıklamasını yapmıştı.