Seçim masaları, İYİ Parti ve CHP arasındaki ittifakın sona erdiği haberiyle çalkalanıyor. İYİ Parti, 81 ilde kendi adaylarını gösterme kararı alırken, Genel Başkan Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, CHP'ye dikkat çekici bir teklifte bulundu. Yörükçüoğlu, CHP'ye "10 büyükşehirde aday çıkarmayın" çağrısı yaptı ve "Biz üzerimize düşeni yaptık, sıra CHP'de" dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, önümüzdeki yerel seçimlerde 81 ilde kendi adaylarıyla yarışacaklarını açıklamıştı. Akşener, ittifak sisteminden vazgeçtiklerini ve bundan sonraki seçimlerde kendi ayakları üzerinde duracaklarını vurgulamıştı. CHP'ye de atıfta bulunarak "Ne bugün ne de 2028'de ittifak sistemiyle yol yürümeyeceğiz" demişti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise Akşener'in kararına "Yolları açık olsun, kendileri bilir" yanıtını vermişti. Ancak bu yanıt sonrasında iki parti arasındaki ilişkiler gerilmişti.

"10 İLDE ADAY GÖSTERMEYİN"

İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor! İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Hatay’ı AK Parti’ye kaptırmamak için CHP bu illerde aday çıkarmamalı. AK PARTİ~CHP ikili yarışlarında kazanan her zaman AK Parti oluyor. Bunu 2002’den itibaren her seçimde gördük. Türkiye’yi AK Parti’den kurtarmanın yolu İYİ Parti’yi güçlendirmekten geçer. Biz hem 2019’da hem de 2023’de üzerimize düşen fedakarlığı yaptık. Sıra CHP’de." ifadelerini kullandı.

İZMİR LİSTEDE YOK

Bu çağrıda İzmir'e dair herhangi bir talepte bulunulmaması dikkat çekti. İYİ Parti daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ümit Özlale'yi aday göstermişti.