Muhalefet, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin hemen ardından 2024 yerel seçimlerine odaklanmış durumda. Büyükşehir belediye başkanlıklarında elde ettikleri başarıyı korumak isteyen muhalefet, seçim ittifaklarının önemine vurgu yapıyor.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, yerel seçimlerde güç birliği olmaksızın büyük şehirlerde seçim kazanmanın zor olduğunu belirterek bir ittifakın gerekliliğine dikkat çekti.

Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin 2024 yerel seçimlerinde tüm iller ve ilçelerde kendi adaylarıyla yer alacağını açıklamasının ardından, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde bir ittifak yapılıp yapılmayacağı konusu gündemdeydi.

Erdem, bu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

"Koalisyonların ülkeyi mahvettiği iddiası ile Anayasayı değiştirerek Türkiye’yi yüzde 50+1 e mahkum eden AKP ve MHP, Türkiye’yi koalisyondan bin beter olan ittifak rejimine mahkum etmiştir."

Ayrıca, 2023 Genel Seçimleri'nde kullanılan ittifak modelini eleştiren Erdem, "Hal böyle olup Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Muhalif seçmenin psikolojisinin hesaba katılması gerektiğini vurgulayan Erdem, duyulan hayal kırıklığı ve bıkkınlığın da dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.