İsveç'te son bir ay içinde artan çete şiddeti nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti. Bu durum üzerine İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, çete cinayetlerini önlemek amacıyla Genelkurmay Başkanını toplantıya çağırdı. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ile birlikte orduyun çetelerle mücadelede oynayabileceği rolü ele alacak. İsveç'te son dönemde yaşanan iki cinayetin ardından bu toplantının kararı alındı.

6516bffda468600688041d4d

"ONLARI YENECEĞİZ"

Başbakan Kristersson, televizyondan yaptığı açıklamada, "Çeteleri avlayacağız ve onları yeneceğiz" dedi. Genelkurmay Başkanı Michael Byden da İsveç gazetesi Dagens Nyhete’e, polisin çetelere karşı mücadelesine yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

6516bffca468600688041d43

ORDU ÇETELERLE NASIL MÜCADELE EDECEK? 

BBC Türkçe'nin haberine göre; ordunun çetelerle nasıl mücadele edeceği konusu henüz net değil, ancak daha önceki görüşmelerde askerlerin belirli asayiş görevlerini üstlenmesi ve bu sayede polisin suçla mücadeleye odaklanabilmesinin ele alındığı belirtiliyor. Ancak bazı eleştirmenler, bu önlemlerin yüzeysel olduğunu ve şiddetin temel nedenlerini ele almaktan ziyade semptomlarını ele aldığını iddia ediyorlar.

12 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Son bir ay içinde İsveç'te çete şiddeti sonucu 12 kişi yaşamını yitirdi. Dagens Nyheter gazetesine göre, bu rakam Aralık 2019'dan bu yana yaşanan en yüksek sayıdır. Çete şiddetindeki bu artışın temel nedeni, Foxtrot çetesi arasındaki iç çatışmalar ve şebekenin iki rakip gruba ayrılması olarak gösteriliyor.

6516bffda468600688041d47

İSVEÇ'TE DAHA ÖNCE HİÇ YAŞANMADI

Başbakan Kristersson, bu durumu "İsveç'te daha önce hiç yaşanmayan bir şey" olarak nitelendirdi ve "Başka bir Avrupa ülkesinde böyle bir durumu yaşamadık" ifadesini kullandı.

BM: "2021'de dünyada saatte 52 kişi cinayete kurban gitti" BM: "2021'de dünyada saatte 52 kişi cinayete kurban gitti"

ÇETE SAVAŞLARI NEDEN ARTTI?

Çete şiddeti ve silahlı saldırılar İsveç'te büyük bir sorun haline geldi. Uzmanlar, çete şiddetinin artmasının nedenlerini, göçmenlerin entegrasyonundaki zorluklar, ekonomik eşitsizliklerin büyümesi ve uyuşturucu kullanımı gibi faktörlere bağlanıyor.