Son günlerde İsveç ve Danimarka'da, Kur'an-ı Kerim'e yönelik provokatif eylemler artarak devam ediyor. İsveç Parlamentosu önünde, geniş bir polis koruması altında yer alan Irak asıllı Salwan Momika, çevrede bulunanların tepkisine rağmen Kur'an-ı Kerim'i üzerine bastı. Aynı zamanda İslam'a hakaret içeren sözler sarf ederek Kur'an-ı Kerim'i ateşe verdi.

NATO'dan "insani ara" uzatılsın çağrısı NATO'dan "insani ara" uzatılsın çağrısı

Momika, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın fotoğraflarının bulunduğu bir kağıdı ayaklarının altında kullanarak sildi. Bu eyleme, Salwan Najem adlı bir Irak vatandaşı da yardım etti.

"IRKÇI EYLEMİ DURDURUN" 

Bölgede toplanan ve sosyal medya üzerinde örgütlenen "Kur'an'ı yakmayı durdurun" adlı grup, Momika ve Najem'e tepki gösterdi. İsveçli aktivistler tarafından oluşturulan bu grup üyeleri, itfaiye erlerinin başlıklarını takarak "Irkçı eylemi durdurun" şeklinde sloganlar attı.

GÖSTERİCİLER PROVOKASYONU ENGELLEMEYE ÇALIŞTI 

Göstericilerden biri Momika'nın eylemini engellemeye çalışınca, polis sert bir şekilde müdahalede bulundu ve göstericiyi gözaltına aldı. Provokasyonun ardından Momika ve Najem, zırhlı bir polis aracıyla olay yerinden ayrıldı. Bu ayrılığa, 20 zırhlı polis aracı ve yaklaşık 150 polis eşlik etti.

PROVOKASYONA İZİN VERİLMESİ TEPKİLERE NEDEN OLUYOR

İsveç ve Danimarka'da son dönemde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar artarken, bu tür provokasyonlara izin verilmesi büyük tepki topluyor. Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 yılında Paskalya tatili boyunca İsveç'in Malmö, Norköping, Jönköping şehirleri ile başkent Stockholm'de Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerine devam etmişti.

DAHA ÖNCEKİ EYLEMLER

Paludan, 21 Ocak'ta Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak'ta Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakma eylemleri gerçekleştirmişti. Aynı şekilde Irak asıllı Salwan Momika da 28 Haziran'da Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

AYNI KİŞİNİN ÜÇÜNCÜ EYLEMİ

Momika, 20 Temmuz'da Irak'ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz'da İsveç Parlamentosu önünde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. Aynı dönemde İran asıllı Bahrami Marjan da 3 Ağustos'ta Stockholm'ün Angbybadet sahilinde polis koruması altında Kur'an-ı Kerim yakmıştı.