İstanbul Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de gerçekleşen bombalı saldırıda 6 kişinin ölümüne neden olan Ahlam Albashir dahil 37 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre; mahkeme heyeti, Zekerıya Muhammed Şemmomi, Mesut Hesso, Muhammed Şeho için suçlarının vasfının değiştiği gerekçesiyle yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye kararı verdi. Duruşma 13 Kasım tarihine ertelendi.

7 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 

Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 37 tutuklu sanık hakkında "Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Çocuğa Karşı Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürmeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Göçmen Kaçakçılığı" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Bombayı yerleştiren Ahlam Albashir ise 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Duruşma, 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun küçük olması nedeniyle başka bir salona alındı, ancak daha sonra tekrar 13. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna döndü. 12 tutuklu sanık duruşma salonuna getirildi. Bazı sanıklar cezaevlerinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Kürtçe ve Türkçe tercümanlar da duruşmada hazır bulundu. Duruşma, çok sayıda gazeteci ve tutuklu yakını tarafından izlendi.