Fenerbahçe soluğu TFF'de aldı: Videolu başvuru Fenerbahçe soluğu TFF'de aldı: Videolu başvuru

2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Türkiye ile ortak olarak düzenleyecek olan İtalya’da, elde edilen ev sahipliği en çok, ülkedeki stadyumların yenileneceği için sevinç yarattı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; dünyanın en önemli futbol ülkeleri arasında yer alan, kulüpleri gibi milli takımı da birçok uluslararası başarıya imza atan İtalya, buna karşın eskimiş statlarıyla dikkat çekiyordu.

EURO 2032’nin ev sahipliği, birçok futbol mabedinin modernize edilmesi zorunluluğunu getireceği için, bu turnuva aynı zamanda ülkenin köhnemiş statlarından kurtulması açısından da büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Üç yıl içinde sayısı 10’dan 5’e indirilecek İtalya’nın dosyasındaki en modern stat olan Torino’daki Allianz dışında San Siro (Milano), Olimpiyat (Roma), şu an için en güçlü adaylar.

Geriye kalan iki şehir için aday olan ve tamamı ya elden geceçecek ya da yeniden yapılacak statlar şöyle:

San Nicola (Bari), Maradona (Napoli), Franchi (Fiorentina), Ferraris (Genova), Bentegodi (Verona), Dall’Ara (Bologna), Sant’Elia (Cagliari).

Ev sahipliği kazanmış olsun olmasın, stadyumların dev turnuva nedeniyle yenilenecek olması, tesis modernizasyonu açısından önemli hamle olacak.