İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (IPA), vatandaşların yaşam pahalılığı ile mücadelesini rakamlarla ortaya koydu. IPA'nın "İstanbul'da Yaşam Maliyeti Araştırması" raporuna göre, İstanbul'da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73,74 artarak 38 bin 828 lira oldu. Bu rakam, İstanbul'da ortalama yaşam maliyetinin geçtiğimiz aya göre 3 bin 448 lira arttığını gösteriyor.

İstanbul'da barajların doluluk oranı yükseldi! İstanbul'da barajların doluluk oranı yükseldi!

İstanbul'da yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre yüzde 9,75, bir önceki senenin aralık ayına göre ise yüzde 40,69 oranında arttı. Aynı şekilde, bir önceki senenin temmuz ayına göre İstanbul'da yaşam maliyetinin senelik (son 12 ay) artış oranı yüzde 73,24 olarak gerçekleşti.

4 KİŞİLİK AİLENİN ORTALAMA YAŞAM MALİYETİ NE KADAR?

Temmuz ayında İstanbul'da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 38 bin 828 lira olarak hesaplandı. Bu rakam, haziran ayında 35 bin 380 lira olarak belirlenmişti ve temmuz ayında yaşam maliyetinin geçtiğimiz aya göre 3 bin 448 lira arttığını gösteriyor.

Raporda, hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin bir önceki senenin temmuz ayına göre fiyat artışlarına da yer verildi. Buna göre, zeytinyağı fiyatlarında yüzde 94,31 oranında artış yaşandığı görüldü.