Avrupa yakasında Fatih'teki Vatan Caddesi'nde, Anadolu yakasında Göztepe Köprüsü'nde bir araya gelerek konvoy halinde Yenikapı Sahili'ne doğru ilerleyen birçok taksici taksimetre ücretlerine zam yapılması gerektiğini savundu.

Yenikapı Etkinlik Alanı'nda bir araya gelen taksiciler adına basın açıklamasında bulunan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, Türkiye'nin en pahalı ili İstanbul’da Türkiye'nin en ucuz taksimetresi ile hizmet verdiklerine değindi.

Seçil Erzan dosyasında yeni ses kaydı: Bankacılar konuştu! Seçil Erzan dosyasında yeni ses kaydı: Bankacılar konuştu!

Istanbul Taksi

"İSTANBUL'DAN DAHA UCUZ İL YOK"

Maliyetlerin yükseldiğini, bundan dolayı taksimetrelere zam yapılması gerektiğini belirten Duman şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul taksicileri olarak Ocak 2023’ten beri zam almadan kilometre ücreti olarak 8,5 liraya yolcu taşıyoruz. Bu rakam Antalya'da kilometrede 18 lira, İzmir'de 22 lira, Çanakkale ve Ankara'da 15 lira, Mersin'de de 20 liradır. Görüldüğü gibi ülkemizde İstanbul’dan daha ucuz taksicilik yapan başka bir il yoktur. Zaten yıllardır UKOME tarafından enflasyonun altında zam verilerek taksimetrenin erimesine sebep olundu. Son dönemde maliyetlerimizin 3 katına çıktığı ortadayken UKOME üyelerinin taksiciyi mağdur etme eğilimi devam ediyor. Esnaf olarak sebebini de anlamış değiliz. Taksi esnafı tüm maliyetlerini serbest piyasa ekonomisinden yapar, ancak alacağı zam UKOME üyelerinin vicdanına kalmaktadır."

"ÇALIŞARAK BATIYORUZ"

Esnafın araçlarını yenileyemediğini, yedek parça, yakıt, tamir-bakım ve sigorta gibi temel maliyetlere güçlerinin yetmediğini vurgulayan Hüseyin Duman, "Son yakıt zamlarıyla beraber de taksiciler olarak artık çalışarak batıyoruz. Bizler hakkımız olan yüzde 100 zammı, esnaf olarak ayakta kalabilmek, İstanbul halkına layıkıyla hizmet vermeyi sürdürebilmek adına elzem olarak görüyoruz." açıklamasında bulundu.