İstanbul'da dün akşam (5 Eylül) etkili olan şiddetli sağanak yağış nedeniyle Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde sel meydana geldi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Yerlikaya'nın İstanbul'u vuran sel felaketine ilişkin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

METREKAREYE 128 KİLOGRAM YAĞIŞ

"Sağanak bir yağış bir anda Meteorolojimizin verdiği rakamlara göre metrekareye 128 kilogramdan başlamak üzere daha aza inen rakamlarla yağış alındı.

2 KİŞİ ÖLDÜ 31 YARALI VAR 

Valiliğimizin koordinasyonunda tüm kamu kurum ve kuruluşları büyük bir iş birlği, büyük bir gayretle selden etkilenen evler haneler bunların tahliyesi için gayret içine girildi. Öncelikle büyük geçmiş olsun diyorum. Biri yabancı uyruklu ve bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralılarımız var. 31 yaralımız var, sadece 8 tanesi tedavi süreçleri devam ediyor. Hayati tehlikeleri bulunmuyor.

SELDEN ETKİLENENLERE 15 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

Esnaflarımızı, hane sahiplerini ziyaret ediyoruz. İlk etapta hem hane sahiplerine hem de iş yerlerine acil yardım ödemesi 15 bin lira verilecek. Bu bununla kalmıyor zarar tespitlerini yapıyoruz. Bunlar ortaya çıktıktan sonra bunlarla ilgili süratle çalışmamızı bitirip nasıl bir destek ödemesi yapacağımızı duyuracağız.

TikTok rezaleti bitmiyor! Bu kez "Donsuz Kelly" TikTok rezaleti bitmiyor! Bu kez "Donsuz Kelly"

5 HAYVAN TELEF OLDU 

Eyüp'te bir ahırda bir medyada da yansıdı 5 hayvanın telef olduğu ile ilgili bir rapor var. Bunun yanında İl Tarım Müdürlüğü'müz ekipleri yine tarımsal alanlarla ilgili, hayvanlarla ilgili, seralarla ilgili zarar tespitleri ile ilgili çalışmalarını yapıyor. O çalışmalar bittiği zaman da hemşehrilerimize duyuracağız. Onlarla ilgili de Tarım Bakanlığımızın nasıl bir destek ödemesi yapacağını ilan edeceğiz.

Şunu söylemek istiyorum, Kırklareli biliyorsunuz sabahleyin Bakan yardımcımız ile orada görüştüm. AFAD Başkanımız olay olduğu andan itibaren oradaydı. İğneada çok lokal bir yerde kısa zaman içerisinde dün sabah saat 06.00 ile 08.00 arasında 2 saat içerisinde çok güçlü bir yağmur alındı orada.

Maalesef ruhsatsız hatta mühürlü olduğunu duyduk şu anda savcılık da çalışmasını başlattı. Bungalovlarda kalan misafirler sele kapılıyor. Bu sabah bir kayıp aranan cenazeye ulaşıldı maalesef. 3 kayıp var şu anda onları arama ile ilgili 700'ün üzerinde görevli var. İnşallah onları da en kısa zamanda bulmak istiyoruz. Başsağlığı diliyoruz üzüntümüz çok büyük."