Nüfusu 20 milyona yaklaşan Megakent İstanbul’da megakentin çevresinde tarım ve hayvancılık her geçen gün gelişiyor. İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2020 yılında başlattığı ücretsiz sebze fidesi dağıtımı ise sürüyor. 

20214941541655379885434

TARIMSAL ALAN 800 BİN HEKTAR

İstanbul topraklarının yüzde 44’ü orman, yüzde 16’sı tarım, yüzde 1’i mera alanı ve yüzde 37 oranında yerleşim alanı. 88 bin hektarlık alanın 76 bin hektarını tarımda kullanılıyor. Yaklaşık olarak 18 ilçemizde tarımsal üretim var. İstanbul aynı zamanda hayvancılık kenti. Manda varlığında Türkiye'de 3'ncü sırada. Türkiye'nin en büyük balıkçılık filosu yine bu kentte. 109 bin büyükbaş, 174 bin küçükbaş megakentte besleniyor. Tarımsal alan ise 800 bin dekar olarak saptandı.

İMAMOĞLU TARIM YAPILAN ALANLARIN BÜYÜDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Bu yıl çiftçilere ücretsiz verilecek yaklaşık 10 milyon kışlık sebze fidesi dağıtımında Çatalaca’da konuşan İmamoğlu “2020 yılında pandemi döneminde başladıklarını belirten İmamoğlu, yaptıkları çalışmalarla; tarım, balıkçılık ve arıcılık sektörlerinde üretim yapan insanların sayısını artırdıklarını vurguladı.İmamoğlu, yaşanan durumun TÜİK raporlarına da yansıdığını ifade ederek “TÜİK verilerine göre, göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’da tarım yapılan alan tam 50 bin dekar büyüdü” dedi.

TARIM ALANLARI KULLANILACAK

İmamoğlu “Toprakta yeşeren üretim, bir toplumun aslında berekete dair en büyük moralidir” diyen İmamoğlu, “Ben, köy çocuğuyum. Köyde yetiştiren insanların topraktan gelen bereketi gördüklerinde yüzlerinin nasıl bir moralle dünyaya baktıklarını iyi bilirim. Annelerin, babaların, gençlerin oradan fışkıran bereketle hayata nasıl temel bir tutkuyla tutunduklarını iyi bilirim. O bakımdan işte biz, tam da böyle bir bakışla, ‘Kentin bütçesini nasıl bereketli bir şekilde kullanıyorsak, tarım alanlarımızın da İstanbul'da en bereketli şekliyle verimli olmasını istiyoruz’ diyerek yola çıktık. Bu hedefle, birçok hizmeti ilk kez İstanbul'la buluşturduk. İlk defa 2020 yılında İstanbullu çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmak, tarımsal üretimden uzaklaşan köylerde yaşayan vatandaşlarımızı tekrar tarıma teşvik etmek ve böylelikle tarımsal alanların betonlaşmasını önlemek amacıyla yazlık sebze üreten çiftçilerimize fide desteği verdik” şeklinde konuştu.

HSBC, şubelerinin bir kısmını kapatıyor! HSBC, şubelerinin bir kısmını kapatıyor!

İmamoğlu TÜİK verilerine göre, İstanbul’da tarım yapılan alan tam 50 bin dekar büyüdüğünü de söyledi. 

122484_1024x683

MEGA KENTİN SINIRLARI İÇİNDE  TARIM VE HAYVANCILIK

İBB, 2020 yılından bu yana tarım, balıkçılık ve arıcılık alanlarında verdiği ücretsiz desteklerle, kentin 693 olan üretici sayısının 8 bin 226 kişiye ulaşmasını sağladı.6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay ilinde depremden zarar gören çiftçilere de bin 500 torba silajlık mısır tohumu, 200 bin hıyar tohumu, 400 bin kabak tohumu, 400 bin kavun tohumu ile 390 ton büyükbaş hayvan yemi desteği verildi.