İstanbul’da okulların açılacağı gün toplu ulaşım ücretsiz olacak.

İBB'nin yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla birlikte 16 bin okul servisinin trafiğe çıkacağı ve yaklaşık 300 bin öğrencinin bu servislerle taşınacağı belirtildi.

Özellikle okulların açıldığı gün, 06:00-14:00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarının (bilet entegrasyona dahil olanlar) ücretsiz olacağı vurgulandı. Ayrıca, İSPARK'ın okul servis araçlarına ilk gün ücretsiz hizmet sunacağı ifade edildi.

Çocukların kavgasına aileler karıştı: 12 yaralı! Çocukların kavgasına aileler karıştı: 12 yaralı!

Açıklamada, okulların açılmasının ardından İETT'nin her gün 1636 ek sefer yapacağı, Metro İstanbul'un 375 ilave sefer düzenleyeceği ve Şehir Hatları'nın da ek vapur seferleri düzenleyeceği bilgisine yer verildi.

İlk 2 gün boyunca okul servis araçlarının arabalı vapurlardan öncelikli olarak yararlanacağı belirtilirken, İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Sirkeci-Harem hattındaki yaya yolcuların da bu günlerde ücretsiz seyahat edeceği açıklandı.

3 GÜN BOYUNCA TRAFİK NÖBETİ

Açıklamada, Pazartesi gününden itibaren İBB ve ilgili eğitim kurumlarının Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Ulaşım Yönetim Merkezi'nde (UYM) saat 06:00'dan itibaren toplanarak 3 gün boyunca nöbet tutacakları belirtildi. Bu süreçte, İstanbul trafiği kent içi kameralarla anlık olarak takip edilecek ve tıkanan arterler hızlı bir şekilde ilgili birimlere bildirilip müdahale edilecektir.

Açıklamada ayrıca, 101 ekibin katılımıyla 245 zabıta personelinin okullarda aktif olarak görev alacağı, trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda ise 10 çekici aracın hizmet vereceği ve sabah-akşam zabıta ve polis memurlarının trafik denetimlerinin sürekli olarak yapılacağı bilgisi paylaşıldı.