İstanbul'da kentsel dönüşümün hız kazanması için beklenti, yeni yasama yılına odaklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Ekim'de başlayacak olan çalışmalarında öncelikli yasal düzenlemelerden biri kentsel dönüşüm olacak.

RipEWoE7FUGCgaEkv_fvxQ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti Grubu, yeni kentsel dönüşüm yasa teklifi için taslak çalışmasını sürdürüyor. Taslak çalışmada, kentsel dönüşüme girecek binalar için kat maliklerinin tamamının rızası yerine üçte ikisinin rızasıyla sürecin başlatılabileceği öngörülüyor

m8qRQGmoVkCwjSYoSjUfeA

İSTANBUL'A ÖZEL BİRİM

Taslak çalışmayla evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımlarının da arttırılması planlanıyor. Böylece kentsel dönüşüm oranın artması amaçlanıyor.

Taslak çalışmaya göre "Kentsel Dönüşüm Başkanlığı" kurulması bu başkanlık içinde de İstanbul'a özel bir birim oluşturulacağı belirtiliyor.

nULOYhoEQU2k6wNrtlrEng

Bu birim sadece İstanbul'daki riskli alanların dönüştürülmesine yönelik faaliyet gösterecek ve dönüşüme ilişkin bütçe oluşturacak.

Çalışmaya göre taslakta İstanbul'daki dönüşüm bütçesi için işlevini yitirmiş hazine alanlarının satılması, bazı rezerv alanların kat karşılığı müteahhitlere verilmesine yönelik düzenlemeler yer alacak.

Türk Yıldızları 'teftiş'te: Hava Kuvvetleri Komutanı gökleri salladı Türk Yıldızları 'teftiş'te: Hava Kuvvetleri Komutanı gökleri salladı

4A2_2GU_cUCz0vKo2lt_WA

Öncelik İstanbul'da imara kapalı alanlarda bulunan ve depreme dayanıksız binalara verilecek. İmara kapalı alanlarda evi olanlar için rezerv alanlardaki yeni konutlar için düşük faiz ve uygun taksit olanağı sağlanacak. İmara kapalı alanlarda yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmayacak bu bölgelerde yeşil alanlar ya da parklar oluşturulacak.