Küresel denge derneği tarafından yapılan 3 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan deniz seviyesi yükselmesi ve olası etkileri raporu, İstanbul'da tanıtıldı ve dikkat çekici sonuçlar içeriyor. Rapora göre, buzulların erimesi ve küresel ısınma devam ederse, deniz seviyesi yaklaşık bir metre yükselebilir. Bu durumda İstanbul ve İzmir'in sahil şeridi su altında kalma riskiyle karşı karşıya.

'DENİZ SEVİYESİ 1 METRE YÜKSELECEK'

Rapora ilişkin NTV'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Avcı, deniz seviyesinin yükselmesi olasılığına dikkat çekti. Avcı, yaklaşık olarak 2050'lerde 50 cm civarında bir yükselti beklenirken, bu yüzyılın sonunda 2100'de bu rakamın 1 metreye kadar çıkabileceğini ifade etti.

Ali Babacan'dan peş peşe acı haber Ali Babacan'dan peş peşe acı haber

İSTANBUL VE İZMİR SAHİLLERİ TEHLİKEDE

Uzmanlara göre, deniz seviyesindeki artış gözle görülebilir olmasa da zamanla etkisini gösterecek. Yaklaşık 80 yıl sonra, İstanbul'da Üsküdar, Kadıköy, Tuzla, Yenikapı ve İzmir'de Karşıyaka, Balçova gibi bölgeler ciddi şekilde etkilenebilir.

İklim dinamiği ve Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Nüzhet Dalfes ise bu duruma ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Kıyının yapısına ve kullanımına göre farklı riskler devreye giriyor ama bugün ile 100 yıl sonrasına kadar oralardaki kullanım yapısının ve yapılaşmanın nereye gideceğini bilmediğimiz için bu sadece şu andaki mevcut duruma dayanarak yaptığımız bir çalışma."

Deniz seviyelerindeki artışın tamamen durdurulamayabileceği belirtilirken, uzmanlar bireysel tedbirlerin önemli olduğuna vurgu yapıyorlar. Karbon ayak izini azaltmak, bu olası etkileri en aza indirmek için etkili bir yol olarak öne çıkıyor.