Yatmadan önce bu görüntüleri izleyin! Huzur bulacaksınız Yatmadan önce bu görüntüleri izleyin! Huzur bulacaksınız

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) İstanbul barajlarının doluluk oranları açıklandı. Sıcak havalar su tüketimini artırırken, barajlar da hızla boşalmaya başladı. İSKİ, İstanbul barajlarında yaşanan son durumu paylaştı. İstanbul, sıcaklardan en çok etkilenen illerin başında gelirken, su tüketimi de bir o kadar arttı.

Barajların hızla boşalması kuraklık endişesini doğururken, son durum da ortaya çıktı. İstanbul baraj doluluk oranları vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

İSKİ'nin resmi verilerine göre, 23 Ağustos Çarşamba gününde İstanbul'da baraj doluluk oranı yüzde 31.57 olarak açıklandı.

1-zTck

SON 9 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

İstanbul’da yaşanan kuraklık nedeniyle şehre su sağlayan barajlardaki doluluk oranı son 9 yılın en düşük seviyesini gördü. El Nino ve Eyyam-ı Bahur sıcak hava dalgalarının etkisiyle sıcaklık rekorları kırılan şehirde, su kullanımında da rekor seviyelere yükseldi.

NÜFUS ARTTIKÇA SU İHTİYACI DA ARTIYOR

Ancak artan su talebinin en önemli etkeni ise kentteki nüfus artışı. İstanbul'da nüfus artışına paralel olarak içme suyu kaynakları hayati bir öneme sahip. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye nüfusunun %18'den fazlasının yaşadığı İstanbul’da nüfus her yıl artmaya devam ediyor. Yaklaşık 16 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da turist sayısı geçtiğimiz yıl 16 milyon 18 bin 726 ile rekor kırdı. 2023’ün ilk 6 ayında ise şehri ziyaret eden turist sayısı 8 milyona yaklaştı.

Nüfus ve turist yoğunluğuna ek olarak, Türkiye’ye göç edenlerle birlikte İstanbul’da yaşayan kişi sayısı daha da arttı. İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün 18 Haziran 2023 tarihli açıklamasına göre, İstanbul'da toplam 1 milyon 206 bin 153 yabancı bulunuyor.

İBB SU TASARRUFU ÇAĞRILARINDA BULUNUYOR

İnsan sayısının sürekli arttığı İstanbul için, en büyük zorluklardan biri de yetersiz içme suyu kaynakları olarak öne çıkıyor. Yağışların düşük olduğu bir dönemde olan İstanbul’daki barajlarda su miktarı kritik seviyelere düşerken, yetkililer ve uzmanlar sürekli olarak İstanbullulara su tasarrufu yapma çağrısında bulunuyor.

OLAĞANÜSTÜ KURAKLIK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) 24 aylık değerlendirme raporuna göre, Avrupa Yakası’nda yaşayan nüfusun büyük bir bölümünü oluşturduğu şehirde olağanüstü kuraklık ve çok şiddetli kuraklık etkisi görülürken, şehirde sadece Boğaz’ın kuzeyindeki ormanlık alanlar için kuraklık seviyesi “normal seviye” olarak değerlendirilmekte.

kur

İSTANBUL BARAJLARINDA SON DURUM

İstanbul’da sabit içme suyu kaynaklarının yetersizliği de sorunun boyutunu büyüten bir başka etken olarak görülüyor. Son 10 yılda şehrin nüfusu ve turist sayısı artarken, içme suyu kaynaklarında ciddi bir değişiklik olmadı. Son 10 yıl içinde sadece 2014 yılının Ağustos ayında yüzde 17 seviyesine düşen İstanbul barajlarındaki doluluk oranı, genellikle yüzde 62 ila yüzde 67 arasında değişiyor.

İSKİ verilerine göre, 16 Ağustos 2023 itibarıyla barajların doluluk oranı yüzde 33,37 olarak kaydedildi. En yüksek doluluk oranına sahip baraj yüzde 67,05 doluluk oranıyla Ömerli Barajı olurken, Pabuçdere ve Kazandere barajlarının doluluk oranı ise yüzde 10’un altına düştü. Son 10 yılda barajların en düşük doluluk oranında olduğu 2014 yılında, İstanbul’un nüfusu 14,4 milyon iken kente gelen turist sayısı ise 11,8 milyondu.