İsrail-Filistin savaşı 8. gününde devam ederken, İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1 milyon Filistinliye bölgeyi terk etmeleri için verdiği sürenin dolmasının ardından kara saldırısı endişeleri arttı.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilere, saat 10.00 ile 16.00 arasında belirli bir güzergahta güvenli geçiş izni verileceği bildirmişti. 

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, yaptığı açıklamada amaçlarının Hamas'ı ve askeri kabiliyetini sonlandırmak ve durumu kökten değiştirmek olduğunu belirtti. Bu çağrının ardından binlerce Gazzeli, güneye doğru göç etmeye başladı ve yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

DÜZİNELERCE TANK GAZZE SINIRINDA 

Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı! Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı!

Sderot bölgesinin farklı noktalarında düzinelerce zırhlı araç ve tankın hareket halinde olduğunu görüntülendi. Bazı noktalarda ise tankların park halinde beklediği gözlendi. İsrail, sınıra yakın birçok farklı noktadan tank ve obüs atışlarıyla Gazze Şeridi'ni vururken, İsrail jetleri de havadan Gazze'yi bombalamayı sürdürüyor.

İsrail'den saldırı için 16:00'ya kadar mühlet: Gazze göçe zorlanıyor! İsrail'den saldırı için 16:00'ya kadar mühlet: Gazze göçe zorlanıyor!

NE OLMUŞTU? 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Filistin-İsrail savaşında 9. gün: İran'dan müdahale sinyali Filistin-İsrail savaşında 9. gün: İran'dan müdahale sinyali

Saldırılarda İsrail'de birçok insan hayatını kaybederken, Gazze'de ve Batı Şeria'da ise birçok kişi yaralandı. Gazze'de özellikle çocuklar ve kadınlar arasında ölü ve yaralı sayısı oldukça fazla. Ayrıca, bu süreçte birçok gazeteci de saldırılarda hayatını kaybetti.

İsrail'in gazetecileri vurduğu anlar! Reuters kameramanı öldü İsrail'in gazetecileri vurduğu anlar! Reuters kameramanı öldü