Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısı ile başlayan Filistin-İsrail çatışmasının, 11'inci gününde Gazze Şeridi'ndeki El-Ehli Baptist hastanesi vurulmuş ve 471 kişi yaşamını yitirmişti.

Hamas, saldırının İsrail tarafından yapıldığını duyurmuş hemen ardından İsrail tarafı saldırıyı reddetmişti.

İsrailli ve ABD'li istihbarat yetkilileri, saldırıdan Hamas'ı sorumlu tutarken, İsrail bir video ile saldırıyı kendilerinin yapmadğını savunmuştu.

İsrailli ve ABD kanadı, Filistinlilere ait bir roketin fırlatılmasının ardından arızalandığını ve yere düştüğünü iddia etmişti.

Buna kanıt olarak da El Cezire canlı yayınından alınmış bir videoyu yayımlamışlardı. Söz konusu videoda bir cismin Gazze üzerinde karanlık gökyüzünde ilerlediği ve havada patladığı görülüyor. Saniyeler sonra yerde bir başka patlama daha görülüyor. İsrail bu videoyu roketin Gazze tarafından geldiğinin kanıtı olarak sunmuştu.

NYT EKİBİNDEN DETAYLI İNCELEME

Son dakika! İsrail, Adalet Sarayı binasını patlattı! Son dakika! İsrail, Adalet Sarayı binasını patlattı!

New York Times görsel araştırma ekibi ise İsrail’in kanıt olarak sunduğu videoda görülen cismin İsrail'den fırlatıldığını ortaya çıkardı.

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre The New York Times’ın görsel araştırma ekibi tarafından yapılan detaylı bir analiz, İsrailli yetkililerin kendilerini savunmak için kullandıkları bu videonun İsrail ve ABD tarafından yanlış yorumlandığını ortaya çıkarttı.

NY Times, gökyüzündeki cismin izini sürebilmek için El Cezire görüntülerini, aynı anda çekilen ve aralarında bir İsrail televizyon kanalı olan Kanal 12 ve Tel Aviv'deki bir güvenlik kamerasından alınan görüntülerin de bulunduğu diğer beş video ile senkronize etti.

İSRAİL'İN NAHAL OZ KASABASINDAN ATEŞLENDİĞİ TESPİT EDİLDİ

F9QRJBxWcAEA6Zy

Videoların çekildiği konumları da tespit eden NY Times ekibi kameraların kadrajlarına dayanarak söz konusu konumlardan perspektif çizgilerini harita üzerine yerleştirerek kameraların görebildiği alanı işaretledi ve cismin hastane patlamasından kısa bir süre önce kamera görüş açılarının kesiştiği İsrail'in Nahal Oz kasabası yakınlarından Gazze'ye doğru ateşlendiğini belirledi.

VİDEODAKİ FÜZE HASTANEYE HİÇ YAKLAŞMIYOR

NY Times'ın analizine göre videoda görülen füze Gazze'den değil İsrail'den fırlatıldı. Videolar, El Cezire görüntülerindeki merminin, İsrailli yetkililerin hastane patlamasından sorumlu olduğunu değerlendirdiği Filistin roketlerinin yaylım ateşinden sonra fırlatıldığını gösteriyor. Füzenin İsrail-Gazze sınırının üzerinde, hastaneden en az iki mil (3.2 kilometre) uzakta patladığı görülüyor. Analizde videodaki füzenin hastaneye hiç yaklaşmadığı sonucuna varılıyor.

F9QRo4cWMAAea-w

NY Times ekibi İsrail'den atılan füzenin türünü belirleyemiyor, ancak Nahal Oz kasabası yakınlarında bir Demir Kubbe fırlatma noktası olduğu tespitine yer veriyor. İsrail ordusu Demir Kubbe savunma sisteminin Gazze'ye ateşlenmediğini iddia ediyor.