Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Sivilleri gözetmeksizin İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne yapılan saldırılar sonucunda 1524'ü çocuk olmak üzere 3 bin 785 kişi hayatını kaybetti. Çatışmalarda ölen İsrailli sayısı ise 1400.

Savaşın yıkımı tüm hızıyla sürerken İsrail’i füze saldırılarına karşı koruyan Demir Kubbe ile ilgili çarpıcı bir yorum geldi.

DEMİR KUBBE RİSK ALTINDA

Bloomberg’in haberine göre; İsrail'in yüksek teknolojili hava savunma sistemi Demir Kubbe, Gazze'de Hamas'la tırmanan savaşın daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesi halinde füze saldırılarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya.

‘SALDIRI BÜYÜKSE DEMİR KUBBE AŞILABİLİR’

Birbirine bağlı radar ve mobil füze bataryalarından oluşan ABD destekli sistem, İsrail nüfus merkezlerini ya da önemli altyapıyı vurabilecek roket, füze ve havan toplarını vurmak üzere tasarlandı. Geçmiş saldırılarda %90'lık bir önleme oranına ulaştığı için övgü topladı.

Ancak her hava savunma sistemi gibi bu sistem de yeterli miktarda önleyici füze stokuna dayanıyor ve gelen saldırı yeterince büyükse aşılabilir.

CEHPHE GENİŞLERSE ENDİŞESİ

ABD ve Avrupa Birliği'nin terörist grup olarak tanımladığı Hamas, 7 Ekim'deki sürpriz saldırısının ilk 20 dakikasında 3,000 roket ateşledi; ABD Askeri Akademisi Modern Savaş Enstitüsü Direktörü Patrick Sullivan'a göre bu sayı önceki operasyonlara kıyasla büyük bir artış gösterdi. Grubun füzeleri de önceki olaylara kıyasla daha gelişmişti.

Şimdi Amerikalı yetkililer, Lübnan'ın İran destekli Hizbullah'ının İsrail şehirlerine hassas füzeler fırlatması ve ülke ordusunun yoğun nüfuslu Gazze'de şehir savaşına girmesi ihtimalinden endişe duyuyor.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, böyle bir senaryoyu önlemek için ABD'nin İsrail'in Gazze operasyonundan faydalanmak isteyebileceklere karşı caydırıcı olması amacıyla bölgeye iki uçak gemisi gönderdiğini söyledi.

‘YENİ SALDIRILAR DEMİR KUBBE’NİN ETKİNLİĞİNİ AZALTABİLİR’

Demir Kubbe'nin önleme oranının %80'lere düşmesi bile Hamas ya da diğerlerinin yeni bir yoğun saldırı başlatması halinde çok daha fazla roketin geçmesi anlamına gelecektir. Hizbullah'ın elinde 100,000 civarında füze ve roket olduğu tahmin edilirken, böylesine büyük bir saldırı ve Demir Kubbe'nin etkinliğinin azalması Orta Doğu ve ötesindeki yetkililer arasında makul görülüyor.

KUZEY CEPHESİ

Washington DC'deki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde yardımcı araştırmacı olan Shaan Shaikh, Hizbullah'ın "dünyanın en ağır silahlı devlet dışı aktörü" olduğunu ve güdümsüz topçu roketleri ile balistik, hava ve tanksavar füzelerinden oluşan büyük ve çeşitli bir stoka sahip olduğunu söyledi.

HİZBULLAH ÇATIŞMAYA GİRERSE DEMİR KUBBE SALDIRIYA MARUZ KALIR

Shaikh, "Hizbullah'ın devam eden çatışmaya girmesi halinde Demir Kubbe savunmasının roket ateşine maruz kalma riski kesinlikle var" dedi.

ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler profesörü olan Alexander Downes'a göre "Hizbullah'ın füze cephaneliği elbette Hamas'ınkini gölgede bırakıyor ve kalite ve isabetlilik açısından onu aşıyor." "Eğer büyük salvolar yaparsa, bazıları hedefe ulaşacaktır."

Demir Kubbe kısa menzilli roketlere karşı kullanılırken, daha gelişmiş silahların savaşa girmesi İsrail'in daha uzun menzilli roketler ve insansız hava araçları için "David's Sling" ve Patriotlar gibi diğer savunma sistemlerinden de yararlanmasını sağlayabilir.

Bu sistemlerin kullanımı, yedek askerlerin hızla seferber edilmesiyle askeri kaynakların zaten zorlandığı bir dönemde İsrail'in savunma maliyetlerini daha da arttıracaktır. İsrail'in INSS olarak bilinen Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'ne göre her bir Demir Kubbe önleyicisi on binlerce dolara mal oluyor. Hamas'ın roketleri eskiye oranla daha gelişmiş olsa da İsrail'inkilerden daha ucuza üretiliyor ve bu da örgütün stoklarını yenilemesini kolaylaştırıyor.

STRATEJİK DEĞİŞİM

ABD tarafından desteklenen ve Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri ile Raytheon Technologies tarafından üretilen Demir Kubbe, kaynak sınırlamaları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sistem sadece nüfusun yoğun olduğu bölgelere isabet etmesi beklenen roketleri durduruyor, boş alana gidenleri görmezden geliyor.

80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi? 80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi?

Daha geniş çaplı bir savaş, sivilleri ve orduyu savunmak için bu kaynakların nasıl tahsis edileceğine dair zorlu seçimler anlamına gelecektir.

“HİZBULLAH’LA SAVAŞ HAMAS GİBİ OLMAZ”

INSS'de kıdemli araştırmacı olan Kobi Michael, "İsrail kamuoyunun Hizbullah'la savaşın Hamas'la savaş gibi olmayacağını anladığını düşünüyorum" dedi.