İsrail ordusu, kara harekatına hazırlık yaparken, Hamas'ın 7 Ekim'deki "Aksa Tufanı" olarak adlandırılan büyük çaplı saldırısının etkileri hala hissediliyor. Ancak İsrail'e tarihindeki en büyük can kaybını yaşatan bu saldırının ardında neler yatıyor? Hamas'ın askeri kapasitesi ne durumda?

HAMAS'IN "MİNİ ORDUSU"

Reuters Haber Ajansı'nın üst düzey Hamas yetkililerine dayandırdığı haber, Hamas güçlerini "mini bir ordu" olarak tanımlıyor. Ayrıca, askeri akademisi bulunduğu aktarılan Hamas'ın yaklaşık 40 bin üyeye sahip olduğu iddia ediliyor. Ancak 90'lı yıllarda askeri kanadının sadece 10 bin üyeden oluştuğunu hatırlatmak önemlidir.

MÜHİMMAT MİKTARI ARTTI

Hamas'ın yıllar içinde elindeki mühimmat miktarının büyük oranda arttığı biliniyor. Hamas, 2008 yılında Gazze'nin kontrolünü ele geçirdiğinde roketlerinin menzili yaklaşık 40 kilometreydi. 2021'e gelindiğinde ise bu menzilin 230 kilometreye kadar çıktığı belirtiliyor.

Hamas yetkilileri ise İsrail ablukasının bir sonucu olarak Hamas'ın Gazze içinde mühimmat üretimine zorlandığını ifade ediyor. Batılı yetkililer ise bu durumu Hamas'ın İran ile yakın ilişkisine bağlıyor. Hamas lideri İsmail Haniye, uzun menzilli füzelerini İran ve Suriye'den temin ettiklerini açıklamıştı.

Köpek yemek istiyorlar! Köpek yemek istiyorlar!

İsrail kaynaklarına göre, İran'ın Hamas'a yıllık 350 milyon dolar maddi yardımda bulunduğu iddia ediliyor. Bu nedenle İran'ın Hamas'ı askeri ve finansal destekle güçlendirdiği düşünülüyor.