ABD Kongresi'nin Minnesota milletvekili İlhan Omar, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde yaşayan 1 milyondan fazla Filistinlinin 24 saat içinde evlerini terk etmeleri talebini eleştirdi.

"ETNİK TEMİZLİK"

UNICEF: "Gazze çocuklar için dünyanın en tehlikeli yeri" UNICEF: "Gazze çocuklar için dünyanın en tehlikeli yeri"

X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Omar, "Bir günde 1 milyondan fazla insanın kitlesel olarak evlerinden çıkarılması etnik temizliktir." ifadesini kullandı ve BM'nin bu durumun "imkansız" ve "yıkıcı insani sonuçlar doğuracağı" uyarısını hatırlattı.

"İNSANİ KRİZE YOL AÇACAK"

Daha sonra yaptığı ikinci açıklamada Omar, bölgedeki pek çok Filistinlinin zaten yaralı, yerinden edilmiş ve hasta olduğunu veya böyle olan aile üyelerine baktığını belirterek, 1 milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesinin "imkansız" ve "anlatılamaz bir insani krize yol açacağını" aktardı. İsrail tarafından Gazze'nin elektrik ve iletişiminin kesildiğini ve yolların bombalandığını, birçok aracın yakıtının bittiğini vurgulayarak çoğu kişinin kaçmasının imkansız hale geldiğine dikkat çekti.

Omar, sivil yerinden edilmelerin uluslararası hukuka ciddi bir ihlal olduğunu ve hiçbir koşulda haklı gösterilemeyeceğini belirterek, "Ortak insanlığımız bunu durdurmamızı talep ediyor." ifadelerini paylaştı.

İsrailli yetkililer, Gazze'nin kuzeyinde yaşayan bir milyondan fazla Filistinliden devam eden hava bombardımanlarına ve olası kara harekatına karşı evlerini terk etmelerini istemişti.