İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırıları, dördüncü gününde de devam ediyor. Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonuna İsrail hazırlıksız yakalandı ve İsrail savaş ilan etti. Başbakan Netanyahu, Orta Doğu'yu değiştireceklerini iddia ederken, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, işgalci İsrail'in kararlı olduğunu belirtti.

Helikopter çevre yoluna düştü! Helikopter çevre yoluna düştü!

ACİL OPERASYON TALİMATI 

Ben-Gvir'in açıklamasına göre İsrail, Hamas'ın saldırısının ardından "acil bir operasyon" başlatarak mümkün olduğunca çok sivilin silahlanmasını sağlamayı hedefliyor. Bu operasyon kapsamında sınıra yakın noktalarda yaşayan gönüllülere ilk aşamada 4 bin tüfek, mermi, kask ve kurşun geçirmez yelek dağıtılacak. Ayrıca 10 binin üzerinde ateşli silahın satın alınması talimatı verildi.

Sivil silahlandırma operasyonuyla ilgili olarak, uygun şehirlerde yaşayan, sabıka kaydı ve sağlık sorunu olmayan herkes silah ruhsatı başvurusunda bulunabilecek. Başvuru sahipleri, tek bir telefon görüşmesi ile silahlarına bir hafta içinde sahip olabilecekler. Ayrıca mermi satışında da esneklik sağlanacak ve mevcut sınır 50'den 100'e çıkarılacak.

SİVİL SAVAŞ SEFERBERLİĞİ

İsrail basını, binlerce kişinin silah ruhsatı almak için başvuruda bulunduğunu bildirirken, operasyonu "sivil savaş seferberliği" olarak tanımladı. Hamas'ın saldırısının ardından İsrail, 300 bin yedek askeri göreve çağırdı ve yurt dışında bulunan İsrail askerlerini ülkeye geri getirdi.

BUNKER BUNSTER

BUNKER BUSTERS BOMBALARI KULLANILACAK

Katar merkezli medya kuruluşu Aljazeera, İsrail'in Hamas'ı hedef almak için Sığınak Avcısı olarak bilinen Bunker Busters bombalarını kullandığını raporladı. Aljazeera ayrıca Hamas'ın iletişim teknolojileri ve silahlarla donattığı tünellere dikkat çekti ve Bunker Busters bombalarının İsrail'in askerlerini riske atmadan Hamas'ı hedef almasını sağladığını belirtti.