İsrail ordusu, uçaklardan Gazze Şeridi'ne `saldırı yapılacağı` ve Gazzelilere güneye gitmeleri gerektiği uyarısının yer aldığı broşürler attı.

Buna ek olarak, İsrail'e ait demir çit bölgelerine yaklaşılmaması gerektiği vurgulandı. Gazze Şehri'nin askeri operasyonların yürütüldüğü bir bölge olduğu belirtildi ve bölge sakinlerine Gazze'ye geri dönme izni verilmeyeceği belirtildi.

Hamas 11 esiri daha teslim etti! İşte o anlar Hamas 11 esiri daha teslim etti! İşte o anlar

İSRAİL'DEN NAZİ TAKTİĞİ

İsrail’in havadan attığı broşürler akıllara Nazi Almanya’sını getirdi. 2. Dünya Savaşı öncesi iktidardaki Nazi yönetiminin ilk kez kurduğu Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığına atanan Joseph Goebbels, propaganda yöntemini ve kitle iletişim araçlarını etkin kullanırken adeta birçok standartları da yerleştirmişti.

GAZZELİLERİN ZORUNLU GÖÇÜ

Bu gelişmeler üzerine Gazze'nin güneyine doğru göçler başladı. Birleşmiş Milletler (BM) ise İsrail'in bu kararını iptal etme çağrısında bulundu. BM Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail ordusunun Gazze'deki İnsani İşler Koordinasyon ve Güvenlik Ofisi'ne bilgi verdiğini söyledi. Dujarric, bu tür bir hamlenin çok yıkıcı sonuçları olacağını belirterek İsrail'i karardan vazgeçmeye çağırdı.

HAMAS: PSİKOLOJİK SAVAŞ

Hamas ise İsrail'in medya kuruluşlarına "psikolojik savaş" yürütmekle suçlayarak Gazze'de yaşayan Filistinlilere evlerini terk etmemeleri çağrısı yaptı. Hamas açıklamasında, İsrail'in kafa karışıklığı yaratmaya çalıştığını ve iç cephelerinin istikrarını bozmak istediğini iddia etti. Hamas, İsrail'i yalan propagandayla çeşitli yollarla vatandaşlar arasında kafa karışıklığı yaratmakla suçladı.