2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası başlıyor 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası başlıyor

İsrail, dün Gazze'yi tam bir ablukaya alarak elektrik ve su teminini kesmiş ve yardım girişlerini engellemişti. Bu bağlamda Gazze'nin tek kara çıkış kapısı olan Mısır sınırındaki Refah Kapısı öne çıkıyor.

İsrail, bu bölgeden gelecek yardım malzemeleri için tehditte bulundu. İsrail'in Kanal 12 televizyonu, Tel Aviv yönetiminin Mısır'a yönelik ciddi bir uyarıda bulunduğunu ve Gazze'ye yardım malzemeleri taşıyan TIR'ları hedef alabileceklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Filistinli Hamas grubunın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı düzenlemesiyle başlayan çatışmalar 4. günde devam ediyor. 

7 Ekim'de Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Bu operasyonun ardından İsrail resmi olarak "savaş durumu" ilan etti ve yetkili makamlar tarafından Gazze Şeridi'ne ve Batı Şeria'ya operasyonlar başlatıldı. 

Filistin-İsrail Savaşı, Hamas'ın İsrail'e başlattığı saldırılarla başlayıp İsrail'in karşılık vermesiyle devam ediyor. Hamas'ın saldırılarının ardından 900 İsrailli hayatını kaybetti, İsrail'in saldırılarında ise 687 Filistinli yaşamını yitirdi.