İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'de insani bir ateşkes sağlanmadığını tekrar dile getirirken, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrailli rehineyle ilgili yayınladığı görüntüleri "psikolojik savaşın bir parçası" olarak nitelendirdi.

MUHTEMEL BİR KARA HAREKATI 

Hagari, muhtemel bir kara harekatına dair de konuşarak, "Savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanmaya devam ediyoruz. Kara harekatından bahsediliyor, ancak sonraki aşamanın farklı olabileceğini belirtmeliyim" dedi.

AA-20231014-32407529-32407525-ISRAIL_ORDUSUNUN_ABLUKA_ALTINDAKI_GAZZEYE_SALDIRILARI_8_GUNUNDE_DEVAM_EDIYOR

Ayrıca, Gazze Şeridi'nin statüsü konusuna da değinen Hagari, bu meseleyi İsrailli politikacılar ve diğer ülkelerle tartışacaklarına işaret ederek, Gazze'nin statüsünün küresel bir mesele haline gelebileceğini vurguladı. Daha önceki açıklamalarında Hagari, kara harekatının ardından Gazze'deki durumun nasıl olacağına dair belirsizliğe işaret etmiş ve İsrail ordusunun Gazze'de kalıp kalmayacağı veya bu bölgeyi yönetip yönetmeyeceği gibi konuların tartışmalı olduğunu söylemişti.

BİDEN'IN ZİYARETİ KARA HAREKATINI GECİKTİRİR Mİ? 

Eski İsrail Askeri İstihbarat Dairesi (AMAN) Başkanı Amos Yadlin, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'e yapacağı ziyaretin olası Gazze'ye kara harekatını "biraz geciktireceği" değerlendirmesinde bulundu.

Yadlin, İsrail'de bir radyoya yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'ye yapacağı kara harekatının kesin olduğunu belirtti ve tek sorunun harekatın zamanlaması olduğunu ifade etti.

AA-20231013-32394686-32394685-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_7_GUNUNDE_DE_SURUYOR

FİLİSTİN-İSRAİL SAVAŞI 

Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı! Gazze'de "insani ara" sona erdi: İsrail saldırılara başladı!

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e "Aksa Tufanı" adı altında geniş çaplı bir saldırı başlatmıştı. Bu saldırı sırasında Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatılmış, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra İsrail topraklarına girmiş ve İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlatmıştı.

İsrail ordusu, Gazze sınırında büyük bir yığınak yaparken, ulusal ve uluslararası medyada olası bir kara harekatının "yaklaştığı" yönünde haberler yer almıştı.

AA-20231014-32406670-32406669-ISRAILIN_GAZZE_SINIRINDA_ASKERI_HAREKETLILIGI