Gazze Şeridi'nde tırmanan gerilimde, Hamas'ın 'Aksa Tufanı' adını verdiği operasyonun ardından İsrail ordusu savaş durumuna geçti. İsrail savaş uçakları Gazze üzerinde yoğun hava saldırıları düzenliyor.

Saldırılar sonucunda Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinden yükselen dumanlar görüldü. Beyt Hanun beldesi ile Gazze'nin güney ve orta kesiminde bulunan evler ve kamu kurumları hedef alındı.

İsrail ordusu sözcüsü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 400'den fazla Hamas üyesinin öldürüldüğünü belirtti. Hamas ise, İsrail'de ölen asker sayısının 50'yi aştığını açıkladı.

İsrail, Gazze sınırında bulunan 24 yerleşim yerindeki sivilleri tahliye etti. Ancak İsrail medyası, 750 İsraillinin kayıp olduğunu bildirdi.

Hamas tarafından yapılan açıklamada ise, esir alınan İsraillilerin sayısının İsrail Başbakanı Netanyahu'nun tahminlerinden "kat kat fazla" olduğu vurgulandı. Ayrıca, esirler arasında üst düzey komutanların da bulunduğu ifade edildi. Bu son gelişmeler, bölgedeki tansiyonun daha da yükseldiğini gösteriyor.

Hizbullah'a yönelik askeri operasyon! Hizbullah'a yönelik askeri operasyon!