İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

İsrail yetkilileri, sosyal medyada "Filistin'i desteklediği ve İsrail karşıtı paylaşımlar yaptığı" gerekçesiyle Filistinli şarkıcı Dellal Ebu Amine'yi gözaltına aldı.

İsrail polisi, bu olayla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Nasıra kentinde yaşayan etkili bir sosyal medya şarkıcısının, "Filistin'i desteklediği ve olayları kışkırttığı" şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltına alınan Filistinli şarkıcının durumuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak amacıyla polis, Nasıra Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunacak.

Ebu Amine, 1983 yılında Nasıra şehrinde doğmuş olup, aynı zamanda doktor ve yapımcıdır. Instagram hesabında 309 bin takipçisi bulunuyor. 

Dalal-Abu-Amneh

İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI 

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahında İsrail'e geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den binlerce roket İsrail'e fırlatıldı ve aynı zamanda Filistinli silahlı gruplar Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na bir baskın düzenleyerek bu noktayı ele geçirdi. Daha sonra bu gruplar, İsrail içindeki yerleşim bölgelerine sızdılar ve İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne çok sayıda savaş uçağıyla saldırı başlattı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda, 299 asker ve 1400 sivil İsrailli öldü ve 3.968 İsrailli yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı ise İsrail'in saldırılarında Gazze'de 2.778 kişinin öldüğünü ve 10.000'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinli öldü ve yaklaşık 1.250 kişi yaralandı. İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci de yaşamını yitirdi.

Lübnan'ın güneyindeki İsrail sınırında Hizbullah ve İsrail ordusu arasında 8 Ekim'den bu yana çıkan çatışmalarda ise şu ana kadar 3 sivil, 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesi öldü. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda ise 3 İsrail askeri hayatını kaybetti.