Hamas'ın İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" operasyonunu başlatmasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan önemli bir açıklama geldi. Operasyonun dünya gündemine oturduğu bu hassas dönemde, Rusya'nın hangi tarafı desteklediği ve pozisyonu merak konusu oldu.

"BAĞIMSIZ FİLİSİN'İN KURULMASINI DESTEKLİYORUZ"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "1967 sınırları içerisinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz" şeklinde bir açıklama yaparak Filistin'in yanında olduğunu ifade etti. Bu açıklama, Rusya'nın Filistin'e verdiği destek ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına duyduğu destekle ilgili önemli bir sinyal olarak yorumlandı.

İsrail, sivilleri yapay zekayla vurmuş! İsrail, sivilleri yapay zekayla vurmuş!


Görsel: AA

RUSYA'DAN 1967 VURGUSU

Açıklamada ayrıca, "Moskova yönetimi, 1967 sınırları içinde, başkenti Doğu Kudüs olan, İsrail ile barış ve güvenlik içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için müzakerelerden yana tavrını koruyor" denildi. Bu, Rusya'nın Filistin-İsrail çatışmasının çözümünde diplomatik müzakerelere vurgu yaptığını gösteriyor.

ERDOĞAN BM'DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konuyu BM Genel Kurulu'nda gündeme getirerek İsrail'in sınırları hakkında sorular sormuş ve İsrail'in insan hakları ihlallerine dikkat çekmişti.

Bu gelişmeler, bölgedeki gerilimin ve uluslararası ilişkilerin karmaşıklığını yansıtmaktadır.