7 Ekim'de başlayan Hamas'ın "Aksa Tufanı" operasyonu sonrasında İsrail tarafından verilen son dakika açıklamada Gazze Şeridi'nin tam bir abluka altına alınacağı bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze'ye yönelik tam bir abluka emri verdiğini açıklarken, "Elektrik, yiyecek, yakıt gibi hiçbir kaynağın girişine izin verilmeyecek. Biz vahşi insanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Pakistan'da bir  silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı Pakistan'da bir silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı

Filistin-İsrail savaşında üçüncü gün: Gazze'de 493, İsrail'de 800 can kaybı Filistin-İsrail savaşında üçüncü gün: Gazze'de 493, İsrail'de 800 can kaybı

NE OLMUŞTU? 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 493 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 751 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde ise İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 15 Filistinli yaşamını yitirmişti.

İsrail basınında, saldırılarda şu ana kadar 700'den fazla İsraillinin hayatını kaybettiği, 2 bin 315 kişinin yaralandığı belirtilmişti. 

10_2023_08102023_hamas1120_