İsrail ordusu, rehineleri aramak amacıyla Gazze'ye kara birliklerini sınırlı bir şekilde gönderdiğini açıkladı. İsrail ordusu, bu operasyonun bir parçası olarak Filistinli savaşçıların sınır geçişlerinde pusuya düşme girişimlerine karşı karşı önlemler aldı.

Dün, bir İsrail askeri, Gazze'ye düzenlenen bu baskın sırasında vuruldu. Bu gelişmeler, bölgedeki tansiyonun yükselmesine yol açtı ve uluslararası toplum bu durumu yakından izlemektedir. Taraflar arasındaki gerginlik, bölgedeki barış ve istikrarı tehdit etmektedir, ve diplomatik çözüm arayışları sürdürülmektedir. 

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023'ü kadın olmak üzere 4 bin 700 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Haraç için gelen kartel üyelerini palalarla öldürdüler Haraç için gelen kartel üyelerini palalarla öldürdüler

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 18 gazeteci yaşamını yitirmişti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 24 Hizbullah üyesi ile biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.