ABD merkezli haber sitesi Axios'un iki diplomatik kaynağa dayandırdığı habere göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile Beyrut'ta gerçekleştirdiği görüşmede İran'ın pozisyonunu iletti.

Wennesland, Gazze ve İsrail'deki çatışmanın bölgesel bir savaşa dönüşmesini önlemesi için İran'ın yardımını istedi.

Abdullahiyan, İran'ın bölgesel bir savaşı istemediğini, İsrail ile Hamas arasında rehin tutulan İsraillilerin serbest bırakılmasına yardımcı olabileceğini ifade etti.

Ancak İran'ın "kırmızı çizgileri" olduğunu belirterek, İsrail'in saldırılarına devam etmesi veya Gazze'ye kara saldırı başlatması durumunda İran'ın karşılık vermek zorunda kalacağını vurguladı.

BM Özel Koordinatörü Wennesland da İran'ın mesajını İsrail yönetimine iletmek üzere İsrailli yetkililerle temas kurdu.

"DİRENİİŞ CEHPESİNİN ELİ TETİKTE"

Helikopter çevre yoluna düştü! Helikopter çevre yoluna düştü!

İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Abdullahiyan'ın bugün Beyrut'ta BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile İran Büyükelçiliğinde bir görüşme yaptığını duyurmuştu.

Beyrut'taki temasları kapsamında Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın yanı sıra Filistinli direniş grupları Hamas ve İslami Cihad'ın üst düzey yetkilileriyle de bir araya gelen Abdullahiyan, İsrail'e Gazze'ye saldırıları derhal durdurma çağrısında bulunmuş ve "direniş cephesinin eli tetikte" demişti.