İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, Ankara ve İsrail arasındaki iletişim sonucunda "ülkesine döneceğini" açıkladı.

T24'ün bildirdiğine göre, Cohen dün sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Herzog ve diğer yetkililerin müdahalesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka'nın bu hafta başında ailesinin yanına döneceğini" belirtti.

Cohen, paylaşımında ayrıca, "Bu, İsrail devletinin ve Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail vatandaşlarının korunması için gösterdiği çabaların bir yansımasıdır ve Türkiye ile İsrail arasındaki yakınlaşmanın bir işaretidir" ifadelerine yer verdi.

Bakan Tunç'tan 'Arka Sokaklar'a tepki: "Rencide edici" Bakan Tunç'tan 'Arka Sokaklar'a tepki: "Rencide edici"

İsrail Dışişleri Bakanı, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan'a, bu sorunun çözümüne katkılarından dolayı teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Jerusalem Post'un haberine göre, 35 yaşındaki Danny Awka, 2019 yılında yasa dışı şekilde gat bulundurduğu ve kaçırma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gat, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde kişisel kullanımı yasaklı bir madde olsa da İsrail'de doğal halinde kullanılabiliyor.

Jerusalem Post, Awka'nın cumartesi günü serbest bırakılacağını ve sınır dışı edileceğini belirtti.

Awka, gat taşıması için kandırıldığını iddia ediyor.