İstanbul Sanayi Odası (İSO), "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500)" araştırmasının 2022 yılı sonuçlarını açıklarken, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın "yabancı işçi" ile ilgili yaptığı açıklama dikkat çekti.

Çeyrek altın  3 bin 133  lira Çeyrek altın 3 bin 133 lira

"DEMOGRAFİK YAPIYI SIKINTIYA SOKAR"

Bazı sanayiciler arasında mültecilerin Türkiye'den ayrılması durumunda işçi eksikliği yaşanacağına dair dile getirilen endişeler hakkında görüşü sorulan Bahçıvan, "Türkiye'nin sadece emekten rekabet gücü yaratma adına gelecekteki demografik ve sosyolojik yapısını sıkıntıya sokacak ve tehdit altına alacak olan bir nüfuslaşmaya biz İSO olarak net olarak karşıyız" dedi.

Yabancı işçilerin Türkiye'nin sanayisine katkı sağlamasının önemli olduğunu belirten Bahçıvan, ancak sadece emeğe dayalı katkının yeterli olmadığını ifade etti. Bahçıvan, "Bu bizi sonu olmayan bir yolculuğa doğru götürür" değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ SONU OLMAYAN BİR DEHLİZE GÖTÜRÜR"

Bahçıvan, ayrıca, sadece emeğe dayalı rekabet gücünün gelecek nesilleri olumsuz etkileyebileceğini ve bu konuda kimseye düşen sorumluluğunun olmadığını vurgulayarak, "Böylesi bir gidişatın Türkiye'yi sonu olmayan bir dehlize götürme riski var" dedi.

İSO 500 araştırmasına göre, net üretimden satışlar yıllık bazda yüzde 119 artarak 4 trilyon 485 milyar TL'ye yükseldi. İlk 50 şirketin net üretimden satış içindeki payı yüzde 52 iken, ilk 100 şirketin payı yüzde 65 oldu. İSO 500, Türkiye'nin toplam sanayi ihracatı içinde yüzde 40'lık bir paya sahipti. Ancak, faaliyet karlılığı oranı yüzde 14,8'den yüzde 12,8'e gerileyerek dikkat çekti. İSO 500'ün toplam borcu ise yüzde 67 artışla 2,5 trilyon TL'ye yükseldi.