İslam Memiş, Youtube kanalından paylaştığı "Altın ve gümüş yeni rekorlarına hazırlanıyor!” isimli yeni videosunda “Döviz kurlarındaki yatay seyir korunacak mı? Borsa nasıl bir açılış yapar? Borsa yatırımcısı ne yapmalı, borsada son durum nedir? Kripto para piyasasındaki yatırımcılar ne yapmalı? Altın ve gümüş fiyatlarındaki yükselişler devam eder mi? Elimde yeni TL var, yeni TL’yi nasıl değerlendirebilirim?” sorularına cevap verdi.

Memiş “Burada yer alan bilgi yorum ve tavsiyeler, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.” İfadelerini kullanarak kritik tavsiyelerde bulundu.

BORSA İSTANBUL YATIRIMCILARI DİKKAT

İslam Memiş şu ifadeleri kullandı:

Borsa İstanbul 100 endeksi 7.907 puandan dünü tamamlamıştı.  Bugün kapalı borsada ciddi bir süreç devam ediyor.  Ancak ben yaklaşık bir aydır bütün videolarımda sık sık borsa tarafından uzak kaldığıma ve özellikle 22 Haziran'da elimde %51 param kalmıştı ve bu para mı da konut alarak değerlendirdiğimi ifade etmiştim.

Özellikle kira geliri benim için daha çok önemli olduğu için ben elimdeki parayı konut almak için 1 + 1 daire almak için daha avantajlı olduğunu ve bu tarafta değerlendirmeleri ifade etmiştim ve borsa İstanbul'da sağlıklı düşüşler teknik olarak düzeltmeler yaşamadıkça bu tarafa giriş yapmayacağımı da bireysel olarak ifade etmiştim. Yine aynı düşüncem geçerli olmakta. 7.000 sınırında veya 7.000 puan seviyesinin altında olmadıkça o tarafı oldukça riskli gördüğümü de ifade ettim özellikle.

Kar satışlarına karşı yerli yatırımcıların oldukça duyarlı olması gerektiğini, yine geçen yılki gibi bir senaryoyla karşı karşıya kaldığımızı da ifade etmek isterim. Geçen yıl malum borsa İstanbul üzerinde eksi yüzde 195 bir getiri sağlayarak bütün yatırımcıları bu tarafa sokmuştu ve özellikle kulaktan dolma bilgilerle bu tarafta olan yatırımcısının da biraz daha zarar etme olasılığından bahsetmiştik.

Mesela seçimden önce 1 ocak tarihinde diyelim, daha doğrusu yüzde 29 buçuk civarında bir yabancı yatırımcı sayımız vardı. Seçimlerden önce yüzde 27 civarına kadar geriledi bu yabancı yatırımcı. Daha sonra seçimlerden sonra yabancı sayısı borsada yüzde 30 bire kadar yükseldi. Ancak beni endişelendiren durum beni risklere karşı biraz daha korumama neden olan sebep yüzde 65 civarında bir yabancı yatırımcımız vardı.

Seçimlerin bitmesine rağmen yani siyasi istikrarın halen devam etmesine rağmen belirsizliğin ortadan kalkmasına rağmen borsada yüzde 31 yabancı yatırımcı sayısı bana çok düşük gelmekte. Dolar bazlı getiri baktığınız zaman 300 dolar seviyesinin üzerinde bir rakamı gördük daha sonra. 292 dolar seviyesine kadar geriledi. Türkiye'nin risk primine bakıyoruz. 400 puan seviyesinin üzerindeydi. Daha sonra 392 puan seviyesine kadar geriledi. Burada da bir anormallik yok işte faizlerde seçimlerden önce ısrarla artmayacağı düşüncesi vardı.  Şimdi agresif faiz artırımları sürpriz bir şekilde gelmeye devam ediyor ve yine gelmeye devam edecek söylemleri var. Burada da bir karışıklık var. Dolayısıyla bu gelişmeler kafamda tam oturmadığı için sürprizlere gebe bir piyasa olduğu için kendimi muhafaza etmeye devam ediyorum.

GAYRİMENKULDEKİ KAZANÇ ORANI…

Tabii ki benim kişisel tercihim farklı borsa tarafında ama rakamsal değerleri de şöyle verebilirim, ben size borsada fiyat kazanç oranı yüzde 8 ama gayrimenkuldeki kazanç oranı yüzde 20. Özellikle neden konut tarafını tercih ettiğimi de aslında rakamlar bize net bir şekilde söylüyor.

Evet borsada bir getiri var ama yüzde 8 ama konut tarafındaki getiri yüzde 20. Yine konut tarafındaki getiri borsa halen geçemedi.

Özellikle yabancı sayısındaki girişler de çok ciddi bir anlamda artmaya devam ediyor.  Yine halka arzlarda ciddi anlamda artış var ve her geçen gün halka arzlarda bütün şirketlerin halka arzı olduğunu ve bu taraftaki getirilerini de yüzde 29 civarında bir getiri sağladığını gördük. Ancak tartışmaya açık bir konu halka arzlar halka arz konusunda bütün şirketlerin ardı ardına kuyruğa girmesi ve kabul görmesi bence önemli risklerden bir tanesi.

BORSADA İSENİZ DİKKAT EDİN

Yine yatırımcı profesyonel yatırımcılar şirketlerini güzel seçebiliyor, şirketlerini tanıyabiliyor. Ama acemi yatırımcılar kısa vadede yatırımcılar maalesef şirketleri bilmiyor, tanımıyor bilmeden bu piyasaya giriyor.  Burada da riskli bir oluşum devam ediyor. Yatırımcı sayısına bakılır ve arkadaşlar burada 6 Milyon 24 bin 344 sayısına ulaşıldı borsadaki yatırımcı sayısı çok ciddi bir gelişme.

Özellikle Temmuz sonunda 5 Milyon 85 bin civarındaydı bu rakam 6 Milyon 24 bine çıktı. Bu bir aylık süreç içerisinde bu rakamın ciddi anlamda. Artış göstermesi yine risk. Yıllık artışa baktığımız zaman da yüzde 125 civarında bir yatırımcı portföyü var borsa tarafında. Özetleyecek olursam dikkat edin eğer borsada iseniz dikkat edin.

EURO YATIRIMCISI BU HAFTA KAZANDI

Dolar/TL kuru 26.71 TL seviyesinde yatay ve sakin bir şekilde beklemeye devam ediyor. Serbest piyasalarda yine açık bir piyasa var. Yani kapalı çarşı piyasası veya serbest piyasalara açık. Burada bir anormallik yok.

26-63 26-74 TL aralığında işlemler gerçekleştiriyor işte euro dolar paritesine malum geçen hafta yine videolarımda 1,0750 seviyesini destek seviyesi olarak ifade etmiştim.

Elinde doların varsa mutlaka pariteye giriş yapmak için uygun bir zemin oluştu ve yıl sonundaki hedefimiz bir 15 seviyesi şu anda Euro dolar paritesi arkadaşlar 1,0932 seviyesinde puanlık bir değer artışı olduğunu gözlemliyoruz. Yine 1,0802 seviyesinin altında euro tarafına giriş yapan yatırımcı da bu hafta kazandı.

Elinde dolar bulunduran arkadaşlarımız varsa euro tarafındaki bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını göz önünde bulundurması gerekiyor.

ONS ALTINDAN ŞAŞMAYIN

Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

Ons altında iyi bir ralli gördük. 1.945 dolar seviyesinde Biliyorsunuz burada aşağı yönlü bir hareket vardı. Yatay bir süreç vardı. 1.910 -1.920 aralığında dengelenme çabası vardı. Özellikle dolar endeksinin geçen haftaki videomda da bunu ben ifade ettim. Dolar endeksini 104 seviyesine yükselmesine rağmen ons altının 1.900 dolar seviyesi üzerinde tutunma çabası bize yeni rallilerin başlayacağının ipucunu veriyor.

Özellikle 3 hafta içerisinde 2.000 dolar seviyesinin üzerinde bir atak görürsek ons altından şaşmayın, bu süreci bekleyin, uyarılarım vardı. Evet, biraz daha toparlandı. Şu anda 1.945 dolar seviyesinde. Gün içerisinde 1.935 - 1.950 dolar aralığında işlemler gerçekleştirdi.

Mutlaka buradan tekrar kar satışı gelecektir. 1.930 dolar destek seviyesi gibi ancak 3 hafta içerisinde beklediğim 2.000 dolar seviyesinin üzerinde ataklar gram altın tarafında da mutlaka hissedilecektir.

Ons altın tarafında arkadaşların sorularına şöyle cevap veriyorum;

Ons altın alınabilecek bir seviyede yılı 2.000 dolar seviyesi üzerindeki hedefimi yine tutmaya devam ediyorum. 2.080 devamında 2.150 dolar seviyesi yine elinde Dolar bulunduran arkadaşlarımızın tekrar bir sonraki kar satışlarında bunu fırsata çevirirlerse isabetli bir karar olabilir.

BEKLENTİM POZİTİF YÖNDE

Gram altın/TL fiyatı 1.700 - 1.710 TL aralığında şu an itibariyle bugün bir miktar toparlandı.

Dolar kuru zaten stabil ama ons altından destek gördü Gram altın TL fiyatı bugün gün içerisinde iyi bir performans gösterdi. 1.719 TL seviyesine kadar yükselen gram altın/TL fiyatında yine beklentim pozitif yönde devam ediyor.

Yine diğer videolarında sık sık ifade ettiğim gibi Merkez Bankası'nın agresif 750 baz puanlık faiz artırımından sonra kısa vadeli bir geri çekilme oldu. O videolarımı sık sık, üstüne basa basa ifade ettim arkadaşlar 1.700 TL seviyesinin altındaki gram altın kalıcı değil almanız gerekiyor.

Yıl sonu hedefimizde bir şaşma yok. 1.880 TL seviyesi hatta 1.880 TL seviyesi yukarı yönlü kırılırsa 2.000 TL seviyesinin önü açılacaktır.

O yüzden elimde TL bulunduran dövizde altın almak isteyen veya altın yatırım yapmak isteyen yatırımcısını da buraların bir fırsat olduğunu sık sık ifade etmiştim.

Aynı düşüncem yine geçerli gram altın TL fiyatında yön yukarı çıkar arkadaşlar fırsat vermeden bu yükselişlerini devam ettirecek. Yine bu hafta gümüş tarafındaki performansta oldukça önemli ve dikkat çekiciydi.

YUKARI YÖNLÜ HAREKETLER DEVAM EDECEK

Yine diğer videolarımda 22 destek seviyelerine kadar geri çekilince ikişer dolarlık bir yükselişe hazır olun uyarılarım vardı.

Özellikle parite üzerinden gümüş almak isteyen arkadaşlarımız da bu uyarıları sık sık diye yapılıp şu anda 24.74 $ seviyesinde gümüşün ons fiyatı.

Bugün gün içerisinde 25 dolar seviyesine kadar yükseldi ancak 24-26 dolar aralığındaki bant aralığı korunmakta görünüm pozitif yine yukarı yönlü ataklarına sürdürecek.

Gram tarafında da yüzde birlik bir değer artışı var. Özellikle merkez bankasının faiz kararından sonra 20 TL seviyesinin altına kadar sarkan gümüşün gram fiyatında bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını, özellikle yukarı yönlü hareketlerde yatırımcıların mutlaka bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini de sık sık ifade etmiştim.

Şu anda resmi kur tarafında 21.26 TL seviyesinde serbest piyasalara baktığımız zaman 21.90 TL seviyesinde gümüş gram fiyatı var. Yine yukarı yönlü hareketler devam edecek. 22-24 yani birer liralık değil de ikişer liralık bir değer artışı beklediğini de ifade etmek isterim.

Tekrar 22 TL seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yıl sonuna kadar bu değer artışlarına devam edecek.

BİTCOİN’DE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Bitcoin'de dün malum yüzde 8 civarında sert bir yükseliş vardı.  Bu yükselişin sebebi şuydu, özellikle Amerika'da mahkemenin kararı çok etkili oldu. Burada yasal bir süreç moral veren bir motiveyle bir haber akışı girince haliyle bitcoin tarafında yüzde 8 civarında bir artış gördük. Şu anda Kâr satışları var. Yine buradaki belirsizlik devam ediyor.

Kalıcı yükselişlerin devam edebilmesi için 30.000 dolar direncini yukarı yönlü kırması gerekiyor. 30.000 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olmadıkça risk oluşumu halen devam etmekte.

Dolar endeksi 104 seviyesinin üzerine kadar agresif bir şekilde yükselmişti ama bu yükselişlerin kalıcı olmayacağını, yine bu haftaki yol haritamızda belirlemiştik 102.99 dolar seviyesinde dolar endeksini gördünüz gibi hızlı yükselişlerini kalıcı olamadığını, tekrar gerilediğini görmüş olduk.

Dolar endeksinden gerilemesini yıl sonuna kadar bekliyorum. Yine yıl sonu hedefimizde alakalı bir değişiklik yok. 92-94 seviyesine kadar Dolar endeksinde bir gerileme trendi yine devam edecek.

Toparlayacak olursak çok piyasaları etkileyecek bir haber akışı yok. Cuma günü Amerika'da önemli veriler açıklanacak ama piyasaların tadını bozan herhangi bir risk oluşumu şu anda yok.