Yaptığı finansal analizlerle piyasanın nabzını tutan finans analisti İslam Memiş, ‘ŞİFRE’ isimli kşitabıyla iyatırımcıları sevindirdi. Girdap Kitap etiketiyle raflarda yerini alan Şifre şimdiden yoğun ilgiyle karşılaştı. Kitapla ilgili konuştuğumuz İlam Memiş Covid 19 salgınından sonra küresel, finansal sistemde ciddi bir belirsizlik olduğunu hatırlatarak, “İnsanlar, finansal kumar bağımlısı oldu. Son üç yıldır kripto para piyasasında, borsalarda, bütün mecralarda insanlar batmaya başladı. Ters pozisyonlarda kaldı, açığa alım satım yaptı, kredili işlem kullandı. Bunların da dava dosyasına baktığım için insanların intihar ettiğini, boşandığını, işlerini kaybettiğini ve çok ciddi anlamda finansal okuryazarlığın zayıf olduğunu gördüm” dedi.

FİNANSAL KUMAR BAĞIMLILIĞI!

Kumar bağımlısı ile finansal kumar bağımlılığının ayrı şeyler olduğunu belirten İslam Memiş, “Finansal Kumar Bağımlılığı terimini, Türkiye’ye ilk defa ben getirdim. Bununla alakalı üç yıldır çalışmalar yapıyorum. İnsanlara ‘Doğru işlem, doğru yatırımcı nasıl olur, doğru birikimler nasıl yapılmalı, bizi yeni dünya düzeninde neler bekliyor, nasıl bir hazırlık yapmalıyız?’ gibi konuları derledim, toparladım, herkesin anlayabileceği seviyeye kadar indirdim. Sepet götür nedir, pariteli işlem nasıl yapılabilir, uzun vadeli yatırımcı nasıl olmalı, risklerden nasıl kaçınmalı, bütün konulara değindim ve bu kitabımı hazırladım.” şeklinde konuştu.

KİTABIN GELİRİ NE OLACAK?

Memiş, ‘ŞİFRE’ adlı kitabının çıktığını, ikinci kitabının ise bir ay sonra çıkacağını aktarıp, “Bu da Türkiye’de ilk kez ilkokullarda okutulacak, çocuklar için ekonomi kitabı hazırladım. Ağaç yaş iken eğilir. İlkokul çocuklarımıza, çok güzel çizgi film karakterlerinin oluştuğu, hatta çizgi film karakterlerinin de olabileceği, onlar için de bir kitap hazırladım.” ifadelerine yer verdi. 

Kitaplardan elde edilecek geliri kendisinin almayacağını söyleyen Memiş, sözlerine şu satırları ekledi,  “Finansal okuryazarlık ile alakalı çocuklara etkinlik yapabileceğimiz, güzel bir okul yapmayı planlıyorum. Bir de etüt merkezi olabilir. Maddi gücümüze göre, net olarak adını koyamıyorum şu anda. Bu etüt merkezinde bütün çocukların gelebileceği, para oyunlarının olacağı, finansal okuryazarlık ile onların yetişeceği güzel bir alan oluşturacağım hedefim bu.”

Kuzey Boru halka arz katılım endeksine uygun mu? Kuzey Boru halka arz katılım endeksine uygun mu?

ELKİNLERDE BULUNUYORUM

Memiş, insanların intihar etmesi, batak vermesi veya mağdur olmasının kendisini derinden üzmeye başladığını söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Türkiye’de de problemler olmaya başladı. Yuvalar yıkılıyor. Batan insanlardan, günde yüzlerce mesaj geliyor. Onlara sadece finansal okuryazarlık değil, bir noktada, para doktoro, psikolog gibi telkinlerde bulunmaya çalışıyorum ama yoruldum iyice. Dolayısıyla böyle bir kitap yazma, hem iş insanları, hem de normal küçük yatırımcılar için faydalı olacağına karar getirdim.”

BAĞIMLI OLMAYACAKLAR

Memiş, kitabı okuyan kişilerin, finansal kumar bağımlısı olmayacağını belirtip, “Bu kitabı okuyanlar, doğru bir yatırımcı olacak, hedefleri hayalleri olacak, ekonomik finansal özgürlüğü olacak, bütçesi daha güçlü olacak, kimsenin merhametine muhtaç olmayacak, eleştiren, tembel, sürekli şikayet eden bir birey olmayacak, güçlü, dirayetli, geleceğini kendi planlayan, finansal özgürlüğünü kazanmış, doğru kararlar alabilen bir birey olacak. Dolayısıyla bunları harekete geçirmek, tembelleştirmemek için şikayet eden, mızmız bir toplum değil onları uyandırmak, onların biraz daha farkındalığını artırmak için bu kitabı yazdım.” ifadelerini kullandı.

Memiş, ekonomiden anlamayan, finansal piyasa ve yatırımlardan haberdar olmayan, sadece çalışan ama neye yatırım yaptığını bilmeyen insanların, yazdığı kitap aracılığıyla  birikimlerini risklere karşı koruyacağını aktararak sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

 “Uzun vadeli nasıl planlar yapabilir, birikim tasarruf sadece paradan mı ibarettir, insanlar kendini risklere karşı nasıl garantiye alır, her okudukları,  duydukları doğru mu, doğru bilinen yanlışlar yanlış bilinen doğrular neler  bunları anlatmaya gayret gösterdim.”

İslam Memiş'in şifre kitabına buradan ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.