Altın ve para piyasalarının uzman İsmi İslam Memiş, pazartesi itibariyle altın fiyatlarında dikkate değer gelişmelerin yaşanacağını açıkladı.
Türkiye'deki enflasyon, yatırımcıların kazançlarını Türk lirası olarak muhafaza etmesinin önündeki en büyük engel olurken, birikiminin değer kaybetmemesini isteyen vatandaşların bir numaralı adresi altın olmaya devam ediyor.

Dünya genelindeki belirsizliklerin artması ve yeni bir kriz ortamına yönelik emarelerin sayısının çoğalması, tüm dünyada yatırımcıları her dönemin güvenli limanı olarak bilinen altına yöneltirken, altın fiyatlarında ise 2023 yılı itibariyle beklenen yükseliş henüz gerçekleşmedi.

Yıla oldukça iyi bir başlangıç yapan ve ABD'de patlak veren bankacılık kriziyle birlikte Xauusd paritesinde 2000 doları aşan altın, yaz aylarında arzulanan ivmeyi yakalayamamış olsa da, geçtiğimiz haftanın son bölümünde ons tarafında yaşanan yükseliş, yatırımcıyı yeniden heyecanlandırmaya yetti.

Altın fiyatları ve emtia piyasaları hakkında yaptığı yorumlar ile tanınan ekonomist İslam Memiş, yatırımcıları oldukça hareketli bir Eylül ayının beklediğini ifade ederek, altın sahiplerini gelecek hafta itibariyle nelerin beklediğini şu sözlerle açıkladı:

"ALTIN SİFTAHI YAPTI DEVAMI GELECEK"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artırımı sonrası tüm yabancı para birimleri gibi emtialar da, Türk lirası karşısında 24 Ağustos itibariyle sert bir düşüş yaşadı. Her ne kadar bu düşüş, ilerleyen günlerde kendini önemli ölçüde telafi etmiş olsa da, son birkaç aydır gram altın tarafında yaşanan yükselişler gücünü dolar tarafından alıyordu.

Ons tarafında 1890 doların altına sarkan düşüşlerin sonrasında önemli bir uyarıda bulunmuş ve 2-3 hafta içerisinde 2000 dolar üzerine ciddi ataklar görebileceğimizi söylemiştim. Bunların en ciddi emarelerini geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günleri gördük ve Xauusd paritesi, uzun bir aranın ardından yeniden 1950 doları aştı.

"ALTIN SAHİPLERİ DİKKAT! KAR SATIŞLARI GELEBİLİR"

Üstelik bu yükseliş, dolar endeksinin değer kazandığı ve 104 seviyesine yükseldiği bir dönemde yaşandı. Hiç şüphesiz altının, bu gelişmeler karşısında güçlü duruşu, gelecek haftalara yönelik çok pozitif bir hava yaratmış durumda.

Benim beklentim, önümüzdeki 2 hafta itibariyle ons tarafında 2000 doların aşılacağı yönünde. Özellikle dolar kurunun da yeniden bir canlanmasıyla birlikte gram altın/TL fiyatları, her iki taraftan da destek alarak yükselmeye devam edecektir. Şu anda gösterge kur 1670 lirayı işaret ediyor olsa da, Kapalıçarşı başta olmak üzere fiziki piyasalarda altının gram fiyatı  1715-1720 lira arasında.

Bu makasın giderek açılması, geçtiğimiz ay hayata geçirilen gram altın üretimindeki kota ve üretim maliyetlerinin giderek yükselmesi ile alakalı. Yapılan düzenlemelerin geri çekilmemesi halinde fiziki ortamdaki rakamlar ile gösterge kur arasındaki makas aralığı da kapanmayacaktır. Artık altını alırken 60-70 lira daha fazla ödemeye hazırlıklı olun.

2000 seviyesinin aşılmasıyla birlikte bir miktar kar satışı gelecektir, burada yaşanacak geri çekilmeler, ilerleyen haftalardaki yükselişleri etkilemeyecek. Bu nedenle panik satışı yapmaktan uzak durmakta fayda var.

DİSK, asgari ücret için 30 bin lira istedi DİSK, asgari ücret için 30 bin lira istedi

EYLÜL AYINDA ALTIN UÇUŞA GEÇECEK

Geçtiğimiz hafta başlayan yükseliş rüzgarının pazartesi daha da hızlanacağını söyleyebiliriz. Şu anda altın için alım fırsatı var mı? sorusu ile çok karşı karşıya kalıyorum. Evet, altının gelecek aylarda yaşayacağı yükseliş düşünülürse halihazırda getirisi oldukça cazip duruyor ve 2000 doların altında ons altın almak için yılın belki de son haftasına girmiş olabiliriz.

Ons tarafında yıl sonuna kadar önce 2080, sonrasında 2160 seviyelerini beklemeye devam ediyorum. Hiç şüphesiz buralara gelindiğinde gram fiyatlarında da çok büyük bir yükseliş yaşanacaktır. Yıl sonu için beklenen dolar kurunun 30 lira olduğunu düşünürsek, buraya destek verecek bir ons altınla birlikte altın yatırımcısı yılın en fazla getiri elde eden kesimi olacaktır.