İstanbul'daki barajların doluluk oranlarının düşmesi üzerine İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), içme suyu teminini sağlamak amacıyla bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

İSKİ'den yapılan açıklamada, dünya genelinde yaygın olan uygulamalara ve Türkiye'deki yürürlükteki mevzuata atıfta bulunularak su ve kanalizasyon idarelerinin öncelikli olarak içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamakla yükümlü olduğu, su kaynaklarının yeterli olması halinde diğer su taleplerini karşıladığı belirtildi.

GÜNLÜK SU TÜKETİMİ ÇOK ARTTI

İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi! İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi!

Açıklamada, Marmara Bölgesi'nde uzun süreli bir kuraklık yaşandığı ve sıcaklık rekorlarının kırıldığı vurgulanarak, günlük su tüketiminin geçen yılların ortalamasının üzerine çıktığı ve barajlardaki su seviyesinin yüzde 29.49'a gerilediği ifade edildi. Bu nedenle bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımının geçici olarak durdurulduğu ve barajlardaki su rezervlerinin yeterli seviyelere ulaşması durumunda bu önlemin gözden geçirileceği belirtildi.

BAHÇE VE PEYZAJ SULAMALARI DURDURULDU

Bu zor sürecin sorunsuz geçirilmesi için abonelere de sıklıkla ve çeşitli yollarla su tasarrufu çağrılarında bulunulduğuna değinilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Suyun daha verimli ve tasarruflu kullanılmasına yönelik duyurularımıza rağmen günlük su tüketiminde arzulanan azalma sağlanamayınca, su arzının güvenliğinin temini için birtakım tedbirler alma zorunluluğu hasıl olmuştur. İSKİ, yaklaşık 7 milyon aboneye hizmet vermektedir. 7 milyon abone içerisinde ise 15 bin 462 konut/iş yerine ait bahçe ve peyzaj sulama aboneliği bulunmaktadır. Bu abonelerin aylık su tüketimleri ortalama 100 bin metreküp civarında iken son dönemlerde 800 bin metreküp seviyesine ulaşmıştır. Bu verileri değerlendiren İSKİ, 16 milyon İstanbullu hemşerimizi susuz bırakmamak, abonelerimizin öncelikle içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması adına bahçe ve peyzaj sulama abonelerinin su kullanımlarının geçici olarak durdurulmasına ilişkin karar almak durumunda kalmıştır."

İSKİ'nin açıklamasında, barajlarda su rezervlerinin istenilen seviyelere ulaşması halinde alınan kararın gözden geçirileceği ve bahçe sulama aboneliklerinin su kullannasına yeniden izin verileceği bildirildi.