Ali Sabancı, eşi Vuslat Doğan Sabancı ve çocukları Şevket Emrecan Sabancı ile Kaan Ali Sabancı, Lipsi Adası'na gitmek üzere bulundukları zodyakla saat 23.00 sularında kaza geçirdi. 

ZODYAKI ALİ SABANCI KULLANIYORDU

Ali Sabancı'nın kullandığı zodyak, kayalara çarptı. Bu çarpışma sırasında zodyağın basınçlı camı patladı ve Vuslat Doğan Sabancı'nın yüzünde kesiklere neden oldu. Aynı zamanda camın patlaması sonucu Ali Sabancı göğsüne saplanan dümen nedeniyle ciddi yaralandı.

ÇOCUKLARI YARDIM ETTİ

Kaza sonrası Sabancı ailesinin çocukları Şevket Emrecan Sabancı ve Kaan Ali Sabancı, ebeveynlerine yardımcı oldular. Ancak, Lipsi Adası'nda hastane bulunmadığı için Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı, Leros Adası'ndaki bir hastaneye nakledildi.

5.5 SAAT SÜREN AMELİYAT 

Öte yandan Bodrum Amerikan Hastanesi'nden Türk doktorlar Leros Hastanesi'ne ulaştırıldı. Leros Hastanesi'nde 5.5 saat ameliyata alınan Ali Sabancı'nın operasyonunda Yunan doktorlara Amerikan Hastanesi'nden gelen Türk doktorlar da eşlik etti. Operasyon sonunda Ali Sabancı'nın dalağı alındı, yırtılan aourt damarına müdahale edilerek hayati tehlikeyi atlatması sağlandı.

Kazanın hemen ardından haber İstanbul'daki Doğan ve Sabancı ailelerine ulaştı. Ali Koç haberi alır almaz hastaneye geldi. Öte yandan Amerikan Hastanesi'nin tüm imkanlarını iki ailenin yardımına seferber etti.

İSTANBUL'A GETİRİLDİLER 

Ameliyatın ardından Ali Sabancı, eşi Vuslat Doğan Sabancı ve çocukları Şevket Emrecan Sabancı ile Kaan Ali Sabancı, Bodrum Turgut Reis Limanı'na getirildi. Vuslat Doğan Sabancı'nın başından aldığı darbe nedeniyle kafatasında çatlak olabileceği endişesi bulunuyor.

VUSLAT DOĞAN SABANCI'NIN DURUMU İYİ

Ali Sabancı'nın tedavisine İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'ne nakledildi ve tedavisi burada devam ediyor. Vuslat Doğan Sabancı'nın genel durumu iyi olduğu için o da ambulans uçakla Bodrum'dan İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'na getirildi. Havalimanında özel bir kara ambulansı ile hastaneye taşınan Vuslat Doğan Sabancı da tedavi altına alındı. 

KAZANIN TANIKLARI ANLATIYOR

Oksijen'de yer alan habere göre; kazaya tanıklık edenlerin anlattıklarına göre olayın gelişimi şöyle: 

Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı, oğulları Şevket Emrecan Sabancı ve Kaan Ali Sabancı ile birlikte sürat botlarıyla Lipsi Adası'na doğru seyrediyorlardı. Bir restoranda rezervasyonları vardı. Yanlarında kaptanları da vardı, ancak botu Ali Sabancı kullanıyordu. Çocukları ve kaptan botun arkasında oturuyorlardı ve kayalıkları ilk fark eden kaptandı.

Kaptan önce çocukları denize attı, ardından kendisi atladı. Kısa bir süre sonra bot kayalıklara çarparak ters döndü. Vuslat Doğan ve Ali Sabancı, botun altında suyun içinde sıkışmışlardı. Çocuklar annelerini, kaptan ise Ali Sabancı'yı su üstüne çıkardı. Kaptan, yaralı olan Vuslat Doğan ve Ali Sabancı'nın nabzını kontrol etti ve hayatta olduklarını anladı.

Bu sırada ABC Holding'in sahibi Adanalı iş insanı Mehmet Başer'in teknesi yakındaydı. Başer ve mürettebatı da Ali-Vuslat Sabancı çiftine yardımcı oldu. Yunanistan Sahil Güvenlik ekiplerinden yardım talep edildi ve çift, denizden çıkarılarak hızlı bir tekneyle Leros Adası'na götürüldü. 

YAKINLARI ÇİFTİ YALNIZ BIRAKMADI

Korkunç kazanın ardından Sabancı çiftini ailesi ve yakın dostları hastanede yalnız bırakmadı. Can Köseoğlu ve Fethi Kamışlı ile birlikte hastaneye gelen isimler arasında yer alan Zeynel Abidin Erdem "Türkiye'nin duaları ve doktorlarımızın başarısıyla sağlıklarına kavuşacaklarını umuyorum" dedi.

YUNAN BAŞHEKİM ANLATIYOR

Duvar'da yer lan habere göre; Perşembe gecesi Lipsi Adası'nda meydana gelen deniz kazasıyla ilgili hastane başhekimi Nikos Charalambis, yaşananları şu şekilde anlattı:

"Saat 21.30 sıralarında Lipsi’de meydana gelen deniz kazasıyla ilgili Liman Başkanlığı’ndan bilgi aldım. Bir saat içinde bize bir kadın ve ağır yaralı bir adam getirdiler. Kadın ilk bakışta daha ağır yaralı görünüyordu. Ancak gerekli tetkikler sırasında ve tomografi incelemesi sonrasında vücudunda yaralar bulunan adamın durumunun daha ağır olduğunu tespit ettik. Kayalara çarpması nedeniyle teknenin direksiyonuna çarpmış gibi görünüyor."

7 SAATLİK AMELİYATLA HAYATA TUTUNDU 

Charalambis, ameliyatın 7 saat sürdüğünü belirterek, "Ameliyata saat 22.30’da başladılar ve sabah 5.30’da bitirdiler. Bir ara hastaneye Türkiye’den doktorlar da geldi ama protokol gereği yardım etmelerine izin veremedik. Türk doktorlar bunu fark etti ve herhangi bir sorun yaratmadı. 54 yaşındaki Ali Sabancı, sabah saatlerinde tedavi için Türkiye’ye götürüldü. Eşine de aynı prosedür uygulandı" şeklinde açıklamada bulundu.

YENİ GELİŞME: SAĞLIK DURUMLARI İYİYE GİDİYOR

Sabancı çiftinin sağlık durumu hakkında Esas Holding'den yapılan açıklamada, “Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı'nın 24 Ağustos 2023 tarihinde geçirdiği deniz kazasının ardından tedavileri devam etmekte olup, sağlık durumları iyiye gitmektedir. Gelişmelerle ilgili kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir” denildi.

Cem Davran'dan dikkat çeken "Filistin" konuşması! Cem Davran'dan dikkat çeken "Filistin" konuşması!