İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 22. gününde devam ediyor.

7 Ekim'de başlayan çatışmaların ardından İsrail, Gazze'ye yoğun saldırılar düzenledi. İsrail ordusunun gerçekleştirdiği bu yoğun saldırılar sonucu Gazze'deki tüm telefon ve internet hizmetleri kesildi. Bu iletişim kesintisi nedeniyle Gazze'deki 2 milyon insanla iletişim kurulamaz hale geldi. Bu durum, dünya genelinde büyük bir endişe ve tepkiye yol açtı.

MUSK GAZZE İÇİN HAREKETE GEÇTİ

İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: 'Gazze'de güvenli hiçbir yer kalmadı' İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: 'Gazze'de güvenli hiçbir yer kalmadı'

Gazze'deki iletişim kesintisi üzerine milyonlarca kişi, SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk'a sosyal medya üzerinden "#StarlinkforGaza" etiketiyle seslendi. Bu çağrılara duyarsız kalamayan Elon Musk, Starlink internet uydularını Gazze üzerine yönlendireceğini açıkladı. Bu hamle, Gazze'deki iletişimin yeniden sağlanmasına büyük bir umut ışığı oldu.

İSRAİL MUSK’I SİLDİ

Ancak Elon Musk'ın bu adımı İsrail'de rahatsızlık yarattı. İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, Musk'ın Gazze'ye ücretsiz Starlink hizmeti sunma kararının ardından Space X ile olan tüm ilişkilerin kesildiğini açıkladı. Karhi'nin bu hamlesi, Musk'ın Gazze'ye yardım amacıyla başlattığı girişime karşı bir karşı hamle olarak değerlendirildi.

Sonuç olarak, Elon Musk'ın Starlink hizmetini Gazze'deki Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarına internet erişimi sağlamak amacıyla kullanacağı belirtiliyor. Bu girişim, Gazze'deki insanların iletişim kurma ve yardım alabilme ihtimalini artırabilir.