400'den fazla kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan bombacının karısı Samantha Lewthwaite, dünya çapında kaçak olarak Interpol'ün kırmızı listesinin başında yer alıyor. 

Bayern Münih'ten tarihi hezimet Bayern Münih'ten tarihi hezimet

"Beyaz Dul" denilen Samantha, 2005 yılında Londra'da 56 kişinin ölümüne ve 784 kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırılarına katılan intihar bombacılarından Germaine Lindsay ile evliydi.

InterpolWhiteWidow

YorkshireLive'ın haberine göre, 2012 yılında Kenya polisi, sahte Güney Afrika pasaportuyla Natalie Faye Webb sahte adını kullanan bir kadın için tutuklama emri çıkardı. Kenyalı yetkililerin İngiltere'deki polise danışmasının ardından bu kişinin Lewthwaite olduğu ortaya çıktı.

ekran-goruntusu-2023-11

Lewthwaite de kocası gibi masum değildi. Kenya'nın Mombasa kentindeki bir bara düzenlenen saldırıya karışan şüphelilerden biriydi ve 71 kişinin ölümüne yol açan Nairobi alışveriş merkezi saldırısıyla da bağlantısı vardı. 1-hnnj-cover-mje3_Al-Shabaab terör örgütünün üyesi 39 yaşındaki kadın 10 yıldır kaçak durumunda ve her yerde aranıyor. Beyaz Dul Samantha'nın Kuzey İrlanda'nın County Down şehrinde doğduğu ve 17 yaşında Müslüman olduğu biliniyor. 

2012'deki tutuklama emrinin üzerinden on yılı aşkın süre geçtikten sonra Lewthwaite hala  Interpol tarafından tün dünyada aranıyor. Interpol Kırmızı Bülteni, patlayıcı bulundurmak ve ağır suç işlemek için komplo kurmak suçlarından arananlar listesinde yer alıyor. Aranıyor ilanı hala geçerli olmasına rağmen şu anda nerede olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Ulusulararası polis teşkilatı  sürekli hatırlatma yaparak  "Herhangi bir bilginiz varsa polise başvurmalısınız" uyarısında bulunuyor.