Çok sayıda yapılan araştırmadan derlediğim insan vücudunun 24 saati özetle şöyle:

00.00 Hücreler kendini yeniler. Yağlar parçalanır, saçımız uzar.

01.00 Ağrılar artar, konsantrasyon düşer.

02.00 Tuvalet ihtiyacı en azdır. İdrar torbası dinlenir.

03.00 Nefes almanın en zorlaştığı zamandır.

04.00 Ölüm riski en yüksek. Kalp atışı ve tansiyon düşer, kadınlar doğumu en çok bu saatlerde yapar.

05.00 Kemikler güçlenir. Büyüme hormonları en yüksek seviyeye çıkar.

06.00 Seks dürtüleri artar. Kadınlarda hamile kalma şansı yükselir. Erkeklerde testosteron seviyeleri artar.

07.00 Kramplar girer. Kas sıcaklığı en düşük seviyededir.

08.00 Kalp krizine dikkat.

09.00 Enerji artar. Metabolizma bu saatte en hızlı çalışır.

10.00 Mantık iş başında. Konsantrasyon ve mantıklı düşünebilme yeteneği vücudun salgıladığı glikoz sayesinde en yüksek seviyededir.

11.00 Hastalıklara açığız. Bağışıklık sistemimizi ayakta tutan akyuvarların en az aktif olduğu bu saatte hastalanma riski en yüksek seviyeye çıkar.

12.00 Felç alarmı. Kan basıncının en yüksek düzeyde olması sebebiyle damar tıkanıklığına bağlı felç riski çok yüksektir. Felç sabah altı ile öğle on iki saatleri arasında diğer saatlerden % 50 daha fazla görülür.

13.00 Toksinlerin atılma zamanı. Vücudumuzda üre oluşumunun olduğu saat. Böbreklerin en çok çalıştığı bu saatte zehirli maddeler atılır.

14.00 Dinlenme zamanı. Olimpiyat rekorlarının en çok bu saatte kırıldığı tespit edildi.

15.00 Günün en mutlu saati. Mutluluk hormonu bu saatte zirve yapar.

16.00 Adrenalin tavan yapar. Egzersiz yapmak için en uygun zamandır.

17.00 Kaslar güçlenir. Parmaklarımızdaki küçük kasların gün boyu aralıksız çalışmasından sonra en güçlü olduğu saattir.

18.00 Yorgunluk başlar. Vücudumuzun yorulmaya başladğı bu saatte kaslarımız güçsüzleşir. Midemiz en çok bu saatte asit salgılar. Bu sebeple ülser ve gastrit ağrıları da artar.

19.00 Hayat tatlanır. Havanın kararmaya başlamasıyla vücudumuz uyku hazırlığı yapar. Melatonin hormonu salgılar. Vücudun rahatladığı bu saatler tat alım hislerimizin en kuvvetli olduğu zamandır.

20.00 Karaciğerin en çok çalıştığı saat. Karaciğer enzimlerinin en çok salgılandığı bu saatte alkolün vücudumuzdaki etkisi de azalır.

21.00 Bu saat acı verir. İnsanların acılarını en çok hissettikleri saattir. Vücudumuzdaki acıyı önleyen endorfin hormonları çok az salgılanır.

22.00 Bağışıklık artar. Bağışıklık sisteminin en iyi çalıştığı saattir. Bu sistemi ayakta tutan hormonlardan "interflukin" artmaya başlar.

23.00 Kaşıntılar başlar. Alerjiye karşı en duyarlı olduğumuz saattir. 23.30 civarında uyku getiren melatonin hormonunun en fazla salgılandığı görülür. Uykuya daldıktan on dakika sonra kalp atışlarımız ve beynimizin çalışması zayıflar. 25 dakika sonra ise derin uykuya dalarız.