İlk Kez Ev Alacaklar Dikkat! İslam Memiş Paranın Şifresi Programına Konuk Oldu İlk Kez Ev Alacaklar Dikkat! İslam Memiş Paranın Şifresi Programına Konuk Oldu

Dünyanın önde gelen inşaat sektörü dergilerinden ENR (Engineering News Record), her yıl müteahhitlerin yurtdışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri geliri baz alarak yayınladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesini duyurdu.

BİRİNCİ ÇİN

Listeye göre Çin, 81 firma ile birinci sırada yer alırken, ABD 39 firma ile üçüncü sırayı elde etti. Türkiye ise 40 firma ile listede ikinci sıraya yerleşti.

TÜRKİYE'DEN 40 FİRMA YER ALDI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), ENR'ın 2023 yılı listesinde Türkiye'den 40 firmanın yer aldığını açıkladı.

İLK 100'DE 6 FİRMA

Bu firmalardan 6'sı ilk 100 içinde yer alırken, ilk 50 içindeki iki firma da Türk oldu. Türk inşaat firmaları faaliyetlerini özellikle Rusya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya gibi bölgelerde yoğunlaştırmış durumda.

2021 yılında yurtdışında üstlendikleri projelerin toplam büyüklüğü 30 milyar doları aşmıştı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşının etkileri nedeniyle geçen yıl bu rakam 19.1 milyar dolara geriledi.

TEMİNAT SORUNU MEKTUBU 

TMB Başkanı Erdal Eren, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sektöre yönelik 75 milyar dolarlık orta vadeli hedefini hatırlatarak, yurtdışındaki ihalelerde karşılaştıkları teminat mektubu sorununa devletin çözüm bulmasının önemli olduğunu belirtti.