Birleşik Krallık'ta gelecek yıl yapılacak seçimlere hazırlanan ülke, mülteci krizi ile ilgili dikkat çekici bir adım attı. Sözcü'nün haberine göre, Birleşik Krallık ile Türkiye arasında yasadışı göçü engellemek amacıyla bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile Türkiye'den ufak botlarla Birleşik Krallık'a geçmeye çalışan kaçak Türklerin iade sürecinin kolaylaştırıldığı ifade edildi.

Bir önceki yılın Aralık ayında Birleşik Krallık, benzer bir anlaşmayı Arnavutluk ile imzalamıştı. İngiliz medyası, Türkiye ile yapılan bu anlaşma ile Manş Denizi'nden gelen Türk göçmenlerin ülkelerine dönme sürecinin hızlandırılacağını vurguladı. Bu anlaşma kapsamında insan kaçakçılığına karşı ortak polis operasyonları düzenleneceği ve botların satışının engelleneceği Reuters tarafından duyuruldu.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Suella Braverman, Türkiye ile yapılan bu anlaşma ile ilgili olarak "Türkiye, uluslararası bir sorunla mücadelede bizim yakın dostumuz ve müttefikimizdir. Bu anlaşma, ufak bot tedarik zincirini engellemek amacıyla gerekli birimlerimizle işbirliği yapacağımızı göstermektedir." şeklinde konuştu.

Putin 2024 seçiminde aday olacak Putin 2024 seçiminde aday olacak

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak da gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde ülkenin önemli sorunlarından biri olan kaçak göçmen krizine çözüm bulma amacıyla adımlar attığını belirtti.

İngiliz Daily Mail gazetesi ise Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı bir raporun detaylarını paylaşarak, son dönemde Manş Denizi'nden ufak botlarla geçen Türk vatandaşlarının sayısının giderek arttığına dikkat çekti. Geçen ay 370 Türk vatandaşının Manş Denizi'ni ufak botlarla geçtiği belirtilen gazete, bu sayının artmasının ardında Şubat ayındaki depremin etkisi olabileceğini öne sürdü. Geçen yıl 1076 Türk vatandaşının Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalıştığını hatırlatan gazete, bu yıl Nisan-Temmuz döneminde ise bu sayının 1359'a yükseldiğini bildirdi.