Dünya, peş peşe gelen hastalıklar, savaşlar ve iklim krizi gibi birçok zorluğun üstesinden gelmeye çalışırken, Türkiye'nin uluslararası alanda gösterdiği diplomatik başarılar, Avrupa sahnesinde analizlere konu oluyor.

Londra merkezli "Middle East Eye" adlı haber sitesi, "Avrupa Birliği neden Türkiye Dışişleri Bakanı'nı Gymnich toplantısına davet etmeli?" başlığını manşetine taşıyarak, Ankara'nın artan önemli rolüne vurgu yapıyor.

Köpek yemek istiyorlar! Köpek yemek istiyorlar!

Haberin yorum bölümünde, "Ankara'nın artan jeopolitik değeri ve bölgesel çatışmaları arabuluculuk konusundaki eşsiz yeteneği, onu Avrupa için hayati bir stratejik ortak olarak öne çıkarıyor" ifadesine yer verildi. Ayrıca "Middle East Eye" yayını, İspanya'nın Toledo şehrinde 2 hafta içinde düzenlenecek olan kritik Avrupa Birliği (AB) toplantısına Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da davet edilmesi gerektiğini önerdi.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:
"Tartışılan konulara bağlı olarak, bu toplantılara genellikle AB üyesi olmayan ülkelerin dışişleri bakanları da davet edilir. Bir Türk dışişleri bakanı en son 2019'un ilk yarısında Romanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında Gymnich toplantısına davet edilmişti."

"TÜRKİYE'NİN ROLÜNÜ GÜÇLENDİRECEK"
Haber sitesi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana , jeopolitik manzaranın büyük ölçüde değiştiği yorumunu yaparak "Mevcut konjonktürde AB dışişleri bakanlarının, Karadeniz Tahıl Girişimi'nde benzersiz ve kritik bir rol oynayan bir ülkenin dışişleri bakanıyla neden görüş alışverişinde bulunmak istemediklerini açıklamak zor" ifadeleri yer aldı.

"Middle East Eye" yayını, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin stratejik ortaklığının büyük bir öneme sahip olduğunu ve Ankara'nın jeopolitik arenadaki rolünün önemli ölçüde arttığına vurgu yaparak, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın oynadığı role özel bir dikkat çekti. 

Haberde, "Türkiye'nin yeni Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, bu kritik rolü daha da güçlendirecek ve genişletecektir. Fidan, Dışişleri Bakanlığı görevine gelmeden önce Milli İstihbarat Teşkilatı'nın başındaydı ve Erdoğan'ın yakın danışmanlarından biri olarak biliniyor" şeklinde bir yorum yer aldı.