İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir elektrikli otobüs tanıtım toplantısına katıldı. Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hakan Fidan'la görüşen Blinken: Çok değerli! Hakan Fidan'la görüşen Blinken: Çok değerli!

"SEÇİM GÜNÜNE KADAR HIZ KESMEYECEĞİZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden adaylığıyla ilgili açıklamasının sorulması üzerine İBB Başkanı İmamoğlu, "Bizim yerel seçim çalışmamız hiç bitmedi. Bugün de bir yerel seçim çalışmasının içerisindeyiz. Her açılışımız, her hizmetimiz bir seçim bittiği an itibarıyla başla, bir sonraki seçime kadar devam eder. Hiç hız kesmedik. Seçim gününe kadar da hız kesmeyeceğiz" diye konuştu. 

"SAYIN GENEL BAŞKANIMIZIN 'ADAYIMIZDIR' DEMESİ SEVİNDİRİCİ"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun destek açıklamasının ardından İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir evladı olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yolculuğunda yola çıkıyorum. Partimizin, tüzüğümüzün gerekleri var. Bu yolculuğuma tabii ki sayın genel başkanımızın bir destek vermesi ve ‘Adayımızdır’ demesi sevindiricidir. Benim için değerli bir kanaattir, değerli bir tariftir. Bundan sonrası tabii ki partimizin kurullarının alacağı, netleşecek kararların verileceği makamlardır. Bunların başında genel Başkanımızın bu kanaatinden sonra parti meclisi gelir. O kararlar da alındıktan sonra hani tamamen resmiyete kavuşur ve var olan yolculuğumuz resmiyetiyle emin adımlarla bir yolculuğa dönüşür." 

Ayrıca, İmamoğlu'nun Kemal Kılıçdaroğlu ile iletişimini sürdürdüğünü ve düzenli olarak görüştüklerini belirten İmamoğlu, yelefonda ve yüz yüze, yazışarak sürekli diyaloğu sürdürdüklerini ifade etti.

İmamoğlu'na İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşüp görüşmediği sorulduğunda ise daha önce birkaç kez Akşener ile görüştüklerini ve telefonla da görüştüklerini belirtti. Ancak, ittifak konusunda henüz bir istişare veya diyaloğun başlamadığını söyledi.

"AKŞENER'İN KAPILARI KAPATTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Son olarak, Meral Akşener'in ittifakla ilgili açıklamaları hakkında İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Sayın Akşener'in açıklamalarını ilgiyle takip ediyorum. Özenle izliyorum ve dinliyorum. Ben Türkiye'nin, ülkemizin geleceğine dair hele hele İstanbul'un geleceğine dair ki İstanbul sadece bir yerel seçim değildir. Bunu herkes biliyor. Bu manada diyalogların kapalı olmayacağını düşünüyorum. Ben az önce sizin ifade ettiğiniz gibi kapıları kapattığı düşüncenize de katılmıyorum."