Cumhuriyet ve laiklik karşıtı açıklamalarıyla tepki çeken imam Halil Konakçı, bir vaazında ‘’Hatay Fransa’da kalsaydı’’ derken bölgeyi Arap ve Kürt yurdu ilan etmişti. Cumhuriyeti ve laikliği açıkça hedef almasıyla gündeme gelen ve tepki çeken sözleriyle özellikle sosyal medyanın da hedefinde olan Halil Konakçı, bu kez konuşmasında Hatay’ı Arap ve Kürt yurdu ilan ederken, Hatay Fransa’da kalsaydı dedi.

Ece Ronay'ın Güzellik Merkezine İkinci Saldırı Ece Ronay'ın Güzellik Merkezine İkinci Saldırı

''HATAY FRANSA'DA KALSAYDI...''

Konakçı tepki çeken konuşmasında; ‘‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar’’ ifadelerini kullandı.

c6282e8c-3b5f-4f0d-be98-2e2e42ab6566

İSMAİL SAYMAZ İMAM MUHAMMED ALİ GÖK'ÜN HUTBESİNİ PAYLAŞTI

Avcılar Zeynebi Kübra Camisinin imamı Muhammed Ali Gök, bugün cuma hutbesinde Halil Konakçı’ya yanıt vererek, “Hatay Türk toprağıdır” dedi.İşte o video;