2024-2025 dönemi için geçerli olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen ile üçüncü kez bir araya geldi. 

MEMURA İKİNCİ ZAM TEKLİFİ

Bakan Işıkhan, toplantı öncesinde hükümetin ikinci teklifini açıkladı. Buna göre, 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10 zam önerildi. 2025 yılı zam teklifi ise ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 olarak belirlendi.

2024 için yapılan teklif, bir önceki teklife göre bir puan artış gösterirken, 2025 için herhangi bir değişiklik yapılmadı.

ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı

SOSYAL HAKLAR 

Bakan Işıkhan, teklif öncesinde yaptığı konuşmada, sadece mali haklar değil, sosyal haklarla ilgili birçok teklif maddesinin bulunduğunu belirtti. Ayrıca, kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi, disiplin affının belirli şartlarda uygulanması, görevde yükselme sınavlarının düzenli aralıklarla yapılması gibi konularda çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

İLK ZAM TEKLİFİ

Toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos ve 14 Ağustos tarihlerinde yapılan toplantılarla başlamıştı. Hükümet, ilk teklifini 14 Ağustos'ta açıklamış ve ardından Memur-Sen teklifin yetersiz olduğunu belirterek revize edilmesini istemişti.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA

Eğer anlaşma sağlanamazsa, 22 Ağustos'ta yeni bir teklif masaya gelecek. Taraflar bu teklife de anlaşamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurulacak. Kurul, en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.

MEMURLAR NE İSTEMİŞTİ?

Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemlerde refah payı dahil olarak yüzde 35, 10, 15 ve 10 artış talep ederken, 2025 için ise altı aylık dönemlerde refah payı dahil olarak yüzde 25 ve 15 zam istemişti.

Kira desteği, bayram ikramiyesi ve memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması talep edilen konular arasında yer almıştı.